KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 21-05-2021 00:20   Güncelleme : 21-05-2021 00:32

1. Ulusal Akordeon ve Körüklü Çalgılar Yarışması sonuçlandı

Türkiye'nin ilk ve tek Akordeon derneği Akorder'in düzenlemiş olduğu 1. Ulusal Akordeon ve Körüklü Çalgılar Yarışması'nın sonuçları, jüri üyeleri ve dernek yöneticilerinin katılımı ile YouTube üzerinden canlı olarak açıklandı.

1. Ulusal Akordeon ve Körüklü Çalgılar Yarışması sonuçlandı

7 TÜRK, 9 YABANCI JÜRİ ÜYESİ BELİRLENDİ

Son başvuru tarihi 30 Nisan 2021 olan yarışmada, yarışmacılar üç farklı kategoride yarıştılar. Online yapılan yarışmada, verilen linke videolarını yükleyen yarışmacıların gönderdiği videolar, aralarında Dünya Akordeon Konfederasyonu Başkanı  Fredrich Deschamps'ın ve Akorder Dernek Başkanı Aziz Ali Elyağutu'nun da bulunduğu 9 yabancı, 7 Türk jüri üyesi tarafından  değerlendirildi.

 

Başkan Aziz Ali Elyağutu

Başkan Aziz Ali Elyağutu (solda) ve Devlet Sanatçısı E. Orkun Kılıç

JÜRİ ÜYELERİNİN İSİMLERİ

Yarışmanın jüri üyelerinin isimleri ise şu şekildi;  Fredrich Deschamp (Fransa), Raymond Bodell, (İngiltere) Angel Marinov (Bulgaristan), Subhan Köçerli (Azerbaycan), Katerina Lekka (Yunanistan), Server Kerimov  (Kırım), Elton Balla (Arnavutluk) , Aleksa Mirkovic (Sırbistan), Sergio Zampolli ( Güney Afrika,)  Aziz Ali Elyağutu (Türkiye),  Aydın Yavaş (Türkiye),  E. Orkun Kılıç (Türkiye),  Gülşah Sargın (Türkiye),  Ayhan Öztürk (Türkiye),  Ahmet Gezer (Türkiye),  Ercan Taşdemir (Türkiye).

3 AYRI KATEGORİDEN OLUŞAN YARIŞMANIN KAZANANLARI

Jürinin oylamaları sonucunda 3 ayrı kategoriden oluşan yarışmaların sonucunda kazananların isimleri ise şu şekilde;

1. Kategori
Grup Orkestra Dalında

1. Aydın Yavaş ve Öğrencileri

Grup Orkestra Dalında *(Azerbaycan)

1. Sabir Quliyev

2. Reşide Ağayeva

2. Kategori
Umut Kategorisi(10 yaş altı)

1. Sarp Tekin Ay

2. Ege Sarper Yılmaz

3. Kategori
 Yetişkin (Senyor-18 yaş üzeri)

1. Şamil Şirin

2. Furkan Temur

3. Emre Kuyumcu

“ÇOCUKLARIMIZIN YETİŞTİKLERİNİ GÖRMEK BİZİ SEVİNDİRDİ”

Akorder Dernek başkanı Aziz Ali Elyağutu yarışma ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bizim için çok umut verici bir sonuç ortaya çıktı. Bayrağı teslim edeceğimiz gençlerimizin ve çocuklarımızın yetiştiklerini görmek bizleri sevindirdi, tüm yarışmacıları başarılı icralarından dolayı tebrik ediyorum" dedi.