GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-02-2021 14:50   Güncelleme : 05-02-2021 15:08

AFGANİSTAN ULAŞTIRMA BAKANI KUDRETULLAH ZEKİ: İKİ DEVLET TEK MİLLET

Türkiye ziyaretinin ardından açıklamalarda bulunan Zeki; Türkiye ile olan işbirlikleri ve ulaşım alanında tecrübelerinden yararlanmak istediklerine dair pek çok konuda açıklamalarda bulundu.

AFGANİSTAN ULAŞTIRMA BAKANI KUDRETULLAH ZEKİ: İKİ DEVLET TEK MİLLET

Afganistan Ulaştırma Bakanı Kudretullah Zeki: Türkiye'nin son yıllarda ulaşım alanında elde ettiği ilerlemelerden transit yolundan ve tecrübelerden bahsederken  Afgan halkı ve Afganistan Ulaştırma Bakanı olarak bu tecrübelerden, burada yapılan işlerden yararlanmak istediklerini söyledi.

Afganistan'ında transit ülke yolunda ilerlemek istediğini aktaran Zeki:  bu doğrultuda Türkiye'nin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından davet aldıklarını aktardı.

Zeki, "Her alanda bir muvaffakiyete ulaştık, en kısa zamanda heyetler tekrar görüşecek, güzel bir toplantı oldu. Bundan eminim ki, Afganistan olarak altyapı ve üstyapılarda da bu tecrübelerden istifade edeceğiz." diye konuştu.

Kudretullah Zeki aynı zamanda Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüştüğünüde dile getirdi.

Afgan barışı hakkında da açıklamalarda bulununa Zeki "Her Afgan barış istiyor. Afganistanlılar 40 yıldır barış talep ediyor ama nasıl bir barış? Bu çok önemli. Yani barışta Afganistan'ın bütün taraflarını, partilerini, aşiretlerini, hukukunu göz önüne almadan tek taraflı barış gelirse, bu Afganistan'ın sıkıntılarının, sorunlarının çözümü değildir. Bütün tarafların bir anlaşma üzerinde bir araya gelmesi lazım. 

Cumhurbaşkanımız Eşref Gani, şu an görüşmelere devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la özel görüşmemizde, Cumhurbaşkanımızın selamını ilettik ve barış için destek istedik. Biz barış istiyoruz ve barışa karşı değiliz, lakin barışın gelişi için şartlar var. Bu şartlar yerine gelmezse tek taraflı barış, Afganistan sorununu çözmez. Katar'da müzakereler devam ediyor. Afgan halkı artık güven içinde ve birbiriyle kardeşlik içinde yaşasın istiyoruz. Bunun için dua ediyoruz. Birçok platformdan destek talep ettik." şeklinde Afgan barışı hakkındaki düşüncelerini dile getirdi.

İKİ DEVLET TEK MİLLET

Ankara'daki görüşmelerini tamamladıklarını kaydeden Zeki, "Afganistan ve Türkiye, iki devlet tek millettir. Görüşmeler, inşallah her zaman devam edecek. Bundan eminim ki, yakında çok güzel gelişmeler olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Zeki, Türk şirketlerinin Afganistan'ın yeniden inşa sürecinde ülkeye davet edilmesiyle ilgili şunları kaydetti:

"Zaten davete gerek yok. Afganistan'la Türkiye'nin tarihine ve kültürüne bakarsak, iki ülke tek millettir. Orada daha önce çalışan çok firma var. Şu anda devam eden firmalar da var. Bundan sonra da her zaman kapımız açık. Afgan halkı ve hükümeti, Türkiye'den gelen firmalara hep destek verdi ve bu desteğimiz devam edecek."