GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2021 15:36   Güncelleme : 25-02-2021 15:50

Akar Gara operasyonun detaylarını anlattı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar TBMM'de Gara operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulunurken, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar TBMM'de Gara operasyonu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 Akar Gara operasyonun detaylarını anlattı

Hulusi Akar, şehitlerimizin operasyonun hava harekatı sırasında şehit edildiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Gara operasyonunun detaylarıyla ilgili Meclis Genel Kurulu’nda bilgi verirken şu ifadelerde bulundu.

Irak’ın kuzeyinde, varlığını sürdürmeye çalışan PKK’ya karşı operasyonlarımız artan bir şiddet ve tempoda aralıksız devam etmektedir.

 

Pençe Kartal-2 kara desteği olmadan 35 km. derinlikte icra edildi. Kritik ve önemli operasyon, nitelik olarak diğerlerinden farklılık gösteriyor.

 

(Operasyon) Karadan destek ve irtibat olmadan icra edildi. Operasyon için yoğun gizlilik tedbirleri altında geniş hazırlık süreci yaşandı.

 

Dost ve müttefiklerimizle koordine edilerek yapılan harekat öncesinde hedefler özenle seçilmiş, harekatın planlaması ve icrasında sivil halkın can ve mal güvenliğiyle çevrenin korunmasına azami dikkat ve hassasiyet gösterilmiştir.

 

Bu bölgedeki teröristlerin bir kısmının Gara'yı seçtiği, oraya odaklandığı bize gelen bilgiler arasında bulunmaktadır. Teröristler her an gelebilirler diye korksalar da yine kendilerini emniyette hissetmişlerdir.

 

Herhangi bir şekilde karadan destek olmadan yapılan bir operasyon olması nedeniyle daha önceki operasyonlardan farklıdır. Hedeflere yönelik ayrıntılı çalışmalar yapılmıştır, hedefler özenle seçilmiş.

 

Vatandaşlarımız hava harekatının başlangıcında şehit edildi.

 

Karadan destek ve irtibat olmadan icra edildi. Operasyon için yoğun gizlilik tedbirleri altında geniş hazırlık süreci yaşandı.

 

Buraya herhangi bir şekilde hava unsurlarıyla, ne uçaklarla, ne de SİHA'larla etki etmek mümkün değil. Dolayısıyla buraya mutlaka kara operasyonu yapmak mecburiyetimiz var.

 

Ateş gelen mağaraya yoğunlaşılmıştır. Buraya herhangi bir şekilde hava kuvvetlerimizin bombasının ulaşması pek mümkün değil. Mağaranın iki kapısı daha bulundu. İçeriden ateş ediliyor el bombası atılıyordu ve askerlerimiz de gerekli karşılığı veriliyordu. Sadece göz yaşartıcı gazla kullanılmıştır. Bunun dışında herhangi bir silah mühimmat kullanılması söz konusu değil. Bu sırada teröristlere teslim olmaları gerektiği hususu tekrar tekrar hatırlatıldı.

 

Planlanan 50 hedeften 48’i vurulmuştur.

 

(Gara'daki operasyon) Özel Kuvvet personeli tarafından iki teröriste tekrar teslim olun çağrıları yaptırıldı, çıkan olmadı. İçeriden ateşle karşılık verildi.

 

Operasyon, kahraman personelimiz tarafından güvenlik tedbirleri alınarak çok zor şartlar altında, her ülkenin yapamayacağı şekilde icra edildi.

 

Harekat boyunca 4’ü sözde üst düzey yönetici olmak üzere 51 terörist ölü, 2 terörist ise sağ olarak ele geçirilmiştir.

açıklamalarında bulundu.