SİYASET
Giriş Tarihi : 26-02-2021 22:14   Güncelleme : 27-02-2021 01:45

Akşener, HDP'yi sevindirmeye devam ediyor

İYİ Partili Genel Başkanı Meral Akşener, seçmenini şaşırtmaya devam ediyor. Daha önce Terör örgütü PKK’nın siyasi uzantısı HDP’yi “Kürt siyasi hareketinin temsilcisi” olduğunu söyleyen Akşener, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin HDP seçmenine yönelik sözlerine en sert tepki gösteren isim olması tabanda şaşkınlığa neden oldu. Akşener'in bu akşam attığı tweetler tepkilere neden oldu.

Akşener, HDP'yi sevindirmeye devam ediyor

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin, CHP ve HDP'ye yönelik "Seçimlerde 4 tane oy alabilmek için olmadık kalıba giriyorsunuz. Lanet olsun oylarına. Onların oylarının Allah belasını versin. Bunları her fırsatta söylemeliyiz" sözlerine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener tepki göstermeye devam ediyor.

AKŞENER: HDP'liler SUÇLANAMAZ

Özhaseki’nin CHP’lilere yönelik HDP ile ilgili sözlerine sert tepki veren Akşener, "Bu yönetici çıktı, bu ülkenin 6 milyon vatandaşına 'Allah belanızı versin' dedi. Bu Türk siyasi tarihinde utançla hatırlanacak bir terbiyesizlik” dedi. 
Özhaseki’nin sözlerini “akıl almaz” olarak nitelendiren Akşener, “Oy vermek bir vatandaşlık hakkıdır ve kimse oy verdiği partinin politikalarından sorumlu değildir” diyerek HDP seçmeninin, terör örgütü ile arasına mesafe koymayan HDP yöneticileri nedeniyle suçlanamayacağını ifade etti.

DEMİRTAŞ’LA KAHVALTI

Meral Akşener’in, Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile kahvaltı tweeti ile gündeme gelmişti. Demirtaş, “Dışarıda olsaydım bir sabah Başak ile birlikte Meral Hanım’ın kapısını çalar ve 'Kahvaltıya geldik' derdim" sözüne, "Kan davalınız bile olsa kapınızı çaldığı zaman içeri alırsınız" diye yanıtını vermişti.

AKŞENER: HDP KÜRT SİYASİ HAREKETİNİN TEMSİLCİSİ

İYİ Partili Genel Başkanı 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri sonrasında yaptığı basın açıklamasında “Sayın İnce CHP içerisinde bakıldığında yüz yıllık bir CHP yüzde 22 oy aldı. 50 yıllık MHP yüzde 11 oy aldı. Adalet ve Kalkınma Partisi bütün devlet güçleri ve imkanlarıyla yüzde 41 oy aldı. Kürt siyasi hareketinin temsilcisi konumunda olan HDP yüzde 11 oy aldı” ifadelerini kullanmıştı. 

ÖZDAĞ, HDP ile YAKINLAŞMAYA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

İYİ Parti’nin HDP ile yakınlaşmasından rahatsız olan İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın katıldığı bir televizyon programında şu ifadeleri kullanmıştı;
“HDP konusunda yalan söyleyen birisi varsa o ben değilim. Bana, İYİ Parti Milletvekillerine, bütün İYİ Parti seçmenine ve Türk milletine HDP ile ilişkiler konusunda Meral Akşener doğruları söylememiştir. 2018 genel seçimlerinden önce İYİ Parti'den iki kişi Akşener'in talimatı ile divandan habersiz CHP, Saadet ve HDP'lilerle birlikte oturup dört ay boyunca seçimlerin ikinci tura kalması durumunda açıklanacak bir anayasa hazırlamışlar. Ve bundan benim ancak yerel seçimlerden sonra haberim oldu.”