GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-04-2021 19:04   Güncelleme : 23-04-2021 19:11

Avukat Mehmet Fatih Önsöz yanıtladı

THODEX SORUŞTURMASINDA SON DURUM NEDİR? MAĞDURLARIN İZLEMESİ GEREKEN HUKUKİ YOLLAR NELERDİR ? AVUKAT MEHMET FATİH ÖNSÖZ SİZLER İÇİN YANITLADI

Avukat Mehmet Fatih Önsöz yanıtladı

Kripto para; internet aracılığıyla kullanılan, hiçbir merkezi otoriteye ya da aracı kuruma bağlı olmayan, sanal para birimi anlamına gelmektedir. Birçok yatırımcı piyasa takibine dayalı bir sistemde kripto para adı verilen sanal paraları alıp satarak ekonomik gelir elde etmektedir. Gün geçtikçe artan hacmi ile kripto para piyasaları çok büyük bir gelir kapısı olarak görülmekle birlikte ardında birçok tehlikeyi de barındırmaktadır.

Bu yüksek işlem hacmi sebebiyle; kripto paraların alınıp satılabilmesi için aracılık eden ulusal ve uluslararası birçok şirket piyasada bu alanda faaliyet göstermektedir.

Gündem konumuz ise Thodex yani Koineks Teknoloji Anonim Şirketi. THODEX 2017 yılından bu yana kripto para piyasasında hizmet veren ilk yerli şirkettir.

Türkiye piyasasında rakiplerine oranla çok büyük bir büyüme hızı yakalayan Thodex şirketi, şu an çok farklı ithamlar ile suçlanmaktadır. Kuruluş ve reklam aşamasında bir çok ünlü yüzü reklamlarında oynatan, ultra lüks spor araba hediye eden ve son olarak üye olan herkese 2 Milyon adet bir coin çeşidi dağıtan şirket rakiplerinin büyüme hızına göre büyük gelişme kaydetmişti. Günümüzde geldiğimiz durumda ise sistem çökmüş ve üyeler hesaplarına hiçbir şekilde ulaşamamaktadır. Üyelerin akıllı telefonlarında kullandıkları Thodex uygulamasına giriş yapamamaları ve İnternet sitesinin 6 saatlik bakıma alınması ile başlayan süreç, akabinde resmi internet sitesine erişememe ve şirket sahibinin şahsi sosyal medya hesabındaki tüm verilerini silmesi ile devam etmiştir. 21.04.2021 tarihinde ise Şirketin sosyal medya ve internet sitesinden kurumsal bir firmadan asla beklenmeyecek bir beyanla 4-5 günlük kapanma bildiriminde bulunması ile bir çok insan, dolandırıldığını ve şirket sahibinin Thodex bünyesindeki paralar ile yurtdışına kaçtığını iddia edip yasal süreç başlatma yarışına girmiştir.

Her ne kadar ilgililerce iddialara ilişkin Thodex internet sitesi üzerinden; platformun 3 aydır süren ortaklık çalışmaları içinde olduklarını, piyasanın anormal dalgalanmalar sebebi ile geçici bir süre işleme kapandığını, mağdur olan kullanıcı sayısının 700.000’lerle ifade edilmesine rağmen yapılan tespitlerle 30.000 civarında olduğunu, bu kullanıcıların mağduriyetlerinin giderileceği ve kullanıcıların yapılan manipülasyonlara itibar etmemesi gerektiğini içerin açıklamasına rağmen kullanıcılar ülkemiz geçmişinde yaşanan Çiftlik bank faciası gibi kötü sonuçlardan dolayı yapılan açıklamalara itibar edememektedir.

Kullanıcıların platforma erişememesi ve Thodex ile kripto para alım ve satımı yapan, alım-satım hakkı engellendiği için zarara uğrayan, sisteme yatırdığı yahut sistem üzerinden kazandığı tüm bakiyesini kaybetme ihtimali olan üyelerin haklarını sürecin henüz başındayken araması gerekmektedir.

Mağdur olan tüm kullanıcıların hukuken belirli yollara başvurma hakları elbette saklıdır. Ancak ülkemizde henüz kripto paralara ilişkin özel bir kanun düzenlemesi yapılmamıştır. Platform ile kullanıcılar arasında hukuki uyuşmazlık veya mağduriyet tehlikenin mevcut olduğu durumlarda kişileri koruyan özel bir hüküm de bulunmamaktadır. Bu sebeple; taraflar mevcut kanunlar çerçevesinde genel hükümlere dayalı çözüm yollarına başvurmak zorundadır.

Thodex mağdurlarının Öncelikle; savcılığa suç duyurusunda bulunulması, buna ilişkili olarak belirli tedbirlerin talebi, şirket hakkında icra takibi başlatılması, hukuk mahkemelerinde hak aranması bu aşamada maddi mağduriyeti giderebilecek başlıca yollardan olup; Thodex sistemine kayıt olurken, rızaen verilen kişisel verilerin silinmesinin talebi de kişisel hakların korunmasına yardımcı olacaktır. Sisteme yatırılan paralar kadar sisteme yüklenen bütün kişisel veriler de sistemile birlikte Thodex yetkililerinin kullanımındadır.

Müvekkiller adına yapılan şikayetlerde Nitelikli Dolandırıcılık, Güveni Kötüye Kullanma Şirket Ve Kooperatifler Hakkında Yanlış Bilgi Sistemi Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme Veya Değiştirme suçlarından şikâyette bulunulmuştur. Şirket ve şirket yetkilileri hakkında Şirket Ortağı Hakkında Yakalama Kararı, Şirket Ortağının Ev, İşyeri Ve Ona Ait Diğer Yerler İçin Arama Kararı, Şirket Çalışanlarının Evleri, İşyerleri Ve Onlara Ait Diğer Yerler İçin Arama Kararı, İlgili Kişilere Ait Bilgisayarların Aranması, Toplatılması Kararı, Şirketin/Ortağın Hak Ve Alacaklarına, Banka Hesaplarına Ve Sair Tüm Hususa El Konulması, Kazancın Muhafaza Altına Alınması Ve Şirket Çalışanlarının Ve Ortağının Telefonlarının Dinlenilmesi, Kaydedilmesi İçin İletişimin Tespiti talep edilmiştir.

Şikayette bulunacak kişiler sayılan tüm bu tedbirleri dilekçelerinde belirtebileceği gibi; şikayetlerin ciddiyeti ve sayısı söz önüne alındığında Savcılık tarafından resen de gerçekleştirilebilecektir.

Yapmış olduğumuz başvurularda Thodex piyasasında mağduriyet yaşayan insanların sayısının çokluğu ve bu sayının içinde her kesimden insanın yer alması sebebiyle Koineks Teknoloi A.Ş. Thodex yürütülen reklam kampanyaları çekilişle verilen spor arabalar ve üyelik karşılığı ücretsiz dağıtılan kripto paralardan ve sistemin ulaşılamaz hale gelmesinden ayrıntılı olarak söz edilmiştir. Aynı zamanda müvekkillerin özel durumları şahsi bakiyeleri gerçekleştirdikleri işlemler hakkında da detaylı bilgiler verilmiştir. İlgili başvurunun detaylarla yapılmış olmasının sebebi sayısı tespit edilemeyecek kadar çok olan mağdurların yapmış olduğu başvuruların adli mercilerde karşılık bulması amaçlanmıştır.

Yaşanan son gelişmeler ve müvekkillerimiz aracılığı ile yaptığımız suç duyuruları ve diğer mağdurların başlatmış olduğu yasal süreç sayesinde İstanbul Anadolu Adliyesi tarafından soruşturma başlatılmış Koineks Teknoloji A.Ş. – THODEX şirket yetkilikleri ve ulaşılabilen mevcut çalışanları ile birlikte ifadeye çağırılmıştır. Aynı zamanda şirket yetkilileri ve çalışanlarının banka hesaplarına tedbir konulmuştur. 23.04.2021 tarihinde saat 10.00 itibariyle şirket yetkilisi Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bülten çıkartılmıştır.


 

Yapılan şikayetlerin devamında bir diğer yöntem ise şirkete yönelik icra takibi başlatılmasıdır. Burada Thodex’e gönderilen paraları ispatlayan banka dekontları satış işlem talepleri ve mevcut bakiyeyi gösteren belgeler ile şirketin yasal ünvanı olan Koineks Teknoloji A.Ş. unvanına yönelik icra takibi başlatılabilir. Bu durumda; şirketin icra takibine yönelik süresi içerisinde itirazı söz konusu olmaz ise, şirket mallarına ve alacaklarına haciz koyularak hızlı bir şekilde borç tahsilatı yapma imkânı söz konusu olabilecektir. Şu an böyle bir durum olmamakla beraber; şirketin tasfiye sürecine girmesi durumunda kişinin elinde kesinleşmiş bir icra takibinin olması ilerleyen dönemde kendisine öncelik ve avantaj sağlayacaktır.

Başka bir hukuki yol olarak da Şirkete karşı dava açılması mümkündür.

Açılacak alacak davalarında görevli mahkemeler parasal sınırlarına göre belirlenmektedir. Bakiye miktarlarına göre İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, İl Tüketici Hakem Heyetleri, Tüketici Mahkemeleri ve Ticaret Mahkemelerinin görevli olduğu durumlar değerlendirilerek başvuru yapılabilir.

Ancak bilindiği gibi dava süreçleri ülkemizde oldukça uzun sürmektedir. Yaşanan durum ise belirsiz olup davanın yöneltileceği kişi ve kurumların muhatap olarak bulunamama ihtimalleri mevcuttur. Her ne kadar bu sürecin sonunda mahkeme ilamı alacağınızı tescil eden bir belge olsa da tahsil kabiliyeti hususunun değerlendirilmesi gerekmektedir. Hukuk davası yoluna gidilmesi en doğru yöntem olsa da icra takibine öncelik verilmesinin daha doğru olacağı düşünülmektedir.

Maddi haklarla beraber kişisel hakların korunması da bir o kadar önemlidir. Thodex uygulamasına işlem yapan üyelerin tabi olduğu bir dizi zorunluluklar bulunmaktadır. Uygulamayı aktif olarak kullanabilmek için 4 seviyeli bir kayıt süreci mevcuttur. Birinci seviye, uygulamaya giriş yapılması ile oluşturulmaktadır. İkinci seviyeye erişim ise, kimlik bilgilerinin girilmesi, kişisel iletişim bilgilerinin kaydedilmesi ile sağlanmaktadır. Ancak; kripto para alım satımı yapılabilmesi için üyenin üçüncü seviyeye gelmiş olması şarttır. Üçüncü seviyede istenen koşullar ise; kimlik kartının ön ve arka tarafının fotoğraflarının çekimi; buna ek olarak, üyenden bir elinde kimlik kartı, diğer elinde ise ‘Thodex ve uygulamaya giriş tarihinin yazdığı bir kâğıt tutarak öz çekim yapması istenmektedir.

Daha açık bir ifadeye; Thodex piyasasında işlem yapan üyelerin güncel kişisel verileri kimlik bilgileri ve sisteme yükledikleri fotoğrafları Thodex piyasası sisteminde kayıtlıdır. Uygulamada alım satım yapmak için zorunlu tutulan bu durum Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırılık yaratmaktadır. Her ne kadar bu veriler başta rızaya dayalı şekilde verilmiş olsa da bu aşamada ilgili verilerin Şirket veri tabanından ve saklanabilecek her yerden sildirilmesi hakkı mevcuttur. İlgili şirketin elinde bulunan kişisel bilgiler ile daha büyük mağduriyetler yaşatmaması için kişisel hakların korunması adına yapılacak girişimler de göz ardı edilmemelidir.

KVKK m.11/1-e atfı ile m. 7 uyarınca; hukuka uygun ve rızaya dayalı şekilde işlenen kişisel veriler, bu işlenmeyi gerektiren sebepler ortadan kalktıktan sonra ilgili kişinin talebi üzerine silinir ve yok edilir.

Burada, artık Thodex şirketi ile yaşanan ihtilaf sonucu, kişisel verilerin işlenmesi ilgili kişiler yönünden her an mağduriyet doğurabileceğinden, bu verilerin silinmesi en kısa zamanda şirketten talep edilmelidir. İlgili şirketin yetkililerine ulaşılamadığı ve bu durumun devam ettiği gerçeği düşünüldüğünde yazılı bildirime yasal süreler içinde cevap alınamadığı takdirde Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na başvurma hakkını elde edilmektedir. Böylece yasal süreç başlatılmış olup, Kişisel Verileri Koruma Kurumu gerekli mağduriyeti gidererek hem verilerin silinmesine hem de Şirkete idari para cezası kesilmesine karar verecektir.

Sonuç olarak; Koineks Teknoloji A.Ş.’nin ve Thodex piyasasının akıbeti açıklığa kavuşmamıştır. Mağdurlar öncelikle açıklamaların gerçek olmasını ve mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedir. Ülkemiz geçmişinde yaşanan kötü tecrübelerin de verdiği bilinç ile platform üyeleri potansiyel her duruma hazırlıklı olmalıdır. Süreç içinde yaşanabilecek kötü sonuçlar için en çabuk ve en uygun yöntemler seçilerek kullanıcıların haklarını hukuki yollardan aramaya başlaması hem toplumun bilincinin arttırılması hem de mağduriyetlerin giderilmesi ümidinin yasal dayanaklara bağlanacak olması sebebi ile önem arz etmektedir.

Yaşanan Kripto Para alım satımı ve ilgili piyasalara ilişkin hem piyasaların hem de kullanıcıların hukuki korumaya ihtiyacı olduğu açıktır. Dünya üzerinde ABD başta olmak üzere Danimarka Hollanda İsveç Birleşik Krallık Avusturalya gibi ülkeler kripto parayı yasal olarak tanıdığını görmekteyiz. Birçok ülkenin de bu konuda hukuki altyapı hazırlığında olduğu bilinmektedir. Hukuk günün ihtiyaçlarına göre yenilenmelidir. Umarız ki ülkemizde yapılacak yeni düzenlemeler sayesinde de THODEX FACİASI gibi olaylar yeniden yaşanmaz.