GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-02-2022 22:45   Güncelleme : 17-02-2022 22:55

Aziz Sancar Eğitim Kampüsü Törenle Açıldı

Nobel ödüllü Bilim İnsanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın isminin verildiği, İçerisinde bilim ve sanat merkezi (BİLSEM), anaokulu, fen lisesi ve öğrenci pansiyonu bulunan eğitim kampüsü törenle hizmete açıldı.

Aziz Sancar Eğitim Kampüsü Törenle Açıldı

Ankara'da yapımı tamamlanan Prof. Dr. Aziz Sancar Eğitim Kampüsü'nün Açılış Törenine;  Prof. Dr. Aziz Sancar, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank , MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Kamil Aydın ve davetliler katılırken
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yazılı bir açıklama gönderdi.

Hükümet olarak son 20 yılda eğitime yaptıkları yatırımların meyvelerini toplamaya başlayacakları bir döneme girildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan:

"Ülkemiz 2023 hedefleri doğrultusunda emin adımlarla ilerlerken bilimde, kültürde, sanatta, sporda ve daha pek çok alanda çığır açan başarılara imza atacak kadroların yetişmesi için de gereken altyapıyı kurmaktadır. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu modern kampüs, evlatlarımızın eğitimine verdiğimiz ehemmiyeti göstermenin yanı sıra, Aziz Sancar Hoca'mıza minnet duygularımızın da bir ifadesi niteliğindedir. On yıllar boyunca bu çatı altında eğitim öğretim görecek çocuklarımız, tıpkı Aziz Sancar Hoca'mız gibi alacakları Nobel ödülleriyle milletimizi tarih sahnesinde en güzel şekilde temsil edeceklerdir. Bu temennilerle geleceğin Aziz Sancarlarını yetiştireceğine inandığım bu eğitim kampüsünün ülkemize kazandırılmasında emeği geçenleri canıgönülden tebrik ediyor, sizleri bir kez daha muhabbetle selamlıyorum" dedi..

AZİZ SANCAR ' IN  KONUŞMASI  BÜYÜK ALKIŞ ALDI.

Adının verildiği eğitim kampüsünün açılış töreninde konuşan Prof. Dr. Aziz Sancar da Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e şükranlarını sunarak başladığı konuşmasına, "Ben evet çalıştım, birçok bilimsel buluşlara imza attım ve birçok Türk ve Türk olmayan bilim insanını yetiştirdim. Fakat en fazla övündüğüm şey Türkiye'ye olan sevgimi ve Türkiye'ye, Türk milletine olan aşkımı hiçbir zaman kaybetmememdir. Her yaptığım işte Türkiye'nin bir rolü var." sözleriyle salondan büyük alkış aldı.

Türkiye'de isminin okullara ve çeşitli kuruluşlara verildiğini, bunun kendisi için çok önemli olduğunu da vurgulayan Sancar, "Çünkü benim tanımadığım bir devlet adamımız, hem liyakatimi takdir etmiş hem de Türkiye'ye, Türk dünyasına olan sevgimi takdir etmiş ve hiç haberim olmamış ve son durumuna getirdiğinde bana haber vermiştir. Tekrar teşekkür ederim. Bütün bakanlarımıza, TÜBİTAK Başkanımıza, Valimize ve Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederim ve minnettarım." ifadelerini kullandı.
Açılış töreninde konuşan Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise,
Bakanlığı döneminde keyif aldığı kararlardan en önemlisinin açılışı yapılacak kampüse Aziz Sancar ismini vermek olduğunu söyledi.

Bakan Özer, Okulun inşası sürecinde mesleki teknik Anadolu lisesi olarak kurgulandığını ve yan tarafındaki okulun da mesleki teknik Anadolu lisesi uygulama oteli olduğunu belirterek "Burayı gezmeye geldiğim zaman hiçbir kurgu olmadan, 'Burası Aziz Sancar Hocamıza yakışır.' dedim.
Millî Eğitimde ilk defa bir uygulama oteli öğrenci pansiyonu olarak ve özellikle pozitif ayrımcılık yapılarak kız öğrencilere tahsis edilen bir kampüs. Böyle bir kampüsü Aziz Sancar Hoca'mızın ismi ile müsemma bir şekilde eğitim öğretime katmaktan büyük mutluluk duyuyorum." dedi. 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer,  Bakanlığının nice Aziz Sancarlar yetiştirmek için eğitimde kitleselleşmeyi, kapsayıcılığı artırmak için yatırımlar yaptığını aktardığı konuşmasını Aziz Sancar ile telefonla görüştüklerinde samimi duygularını aktarmasından ve bu teklifi kabul etmesinden dolayı kendisine teşekkür etti.