GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-02-2021 13:44   Güncelleme : 25-02-2021 15:24

Bakan Soylu: Deprem anında , aktif olacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem anında aktif olacak bir iletişim sistemi geliştirildiğini duyurdu.

Bakan  Soylu: Deprem anında , aktif olacak

Yaşanan afetlerin ardından telefonların ve yolların kilitlendiğini belirten Soylu, "Uygulama, deprem anında hemen devreye girecek ve kişiyi toplanma alanına götürecek. Yine acil kodlu aramalar bu uygulamadan sağlanabilecek. Telefonun kullanan kişi enkaz altındaysa enkaz altından sinyal verebilecek" dedi. 

 

hatlarının kilitlendiğini, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı ile akıllı telefonlara yüklenecek bir iletişim sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi. 'Afet Eğitim Yılı Bakanlıklar Arası İşbirliği Protokolü İmza Töreni'nde konuşan Bakan Soylu, geliştirilme aşamasında olan uygulama ile ilgili şunları söyledi:

 

"Afet oluyor herkes sokağa çıkıyor, telefonlara sarılıyor. Telefonlar kilit, yollar kilit. 2020'deki tüm depremlerde bunu yaşadığımızı ifade etmek isterim. Bu konuda beraber iletişimi sağlayabileceğimiz bir sistem için, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ile oturduk. Operatörlerle bir araya geldik.

Uygulama İle Sağlanacak Faydalar 

Operatörlerimizin ve bakanlıklarımızın içinde olduğu adım attığımız yeni bir uygulama gerçekleştiriyoruz. Bu uygulamada ne olacak? Yine akıllı telefonlara indirilecek. Yeni satın alınan telefonlara da bu uygulamanın yüklenmesini sağlayamaya çalışıyoruz.

 

Bu uygulama, deprem anında hemen devreye girecek ve kişiyi toplanma alanına götürecek. Yine acil kodlu aramalar bu uygulamadan sağlanabilecek. Telefonun kullanan kişi enkaz altındaysa enkaz altından sinyal verebilecek."