GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-04-2021 20:53   Güncelleme : 03-04-2021 22:47

Başbuğ Alparslan Türkeş vefatının 24. yılında anılıyor

Ülkücü Hareket ve MHP'nin kurucusu merhum Başbuğ Alparslan Türkeş vefatının 24. yılından ülke çapında yüzbinlerce ülkücü tarından anılacak. Günün akşam saatlerinde yazılı bir mesajla rahmet dileyen MHP Lideri Devlet Bahçeli, yarın Kovid-19 Tedbirleri kapsamında yanında az sayıda ki heyetiyle Türkeş'in mezarını ziyaret edecek edecek.

 Başbuğ Alparslan Türkeş vefatının 24. yılında anılıyor

Türk Milliyetçiliği ve Türk siyasi tarihinin önemli simgelerinden biri olan Başbuğ Alparslan Türkeş vefatının 24. yılından yüzbinlerce ülkücü tarafından anılacak. Her senenin aksine bu sene çeşitli sosyal medya mecralarında ve çok az sayıda birlikteliklerle Kovid-19 tedbirlerine göre uygun bir şekilde,  dua ve kuran okumaları yapılacak.

MHP binasında hazırlanan görselde Başbuğ Türkeş ve unutmayacağız yazısı verildi.

BAŞBUĞUMUZA DUYDUĞUMUZ MİNNETİ SOSYAL MEDYADA GÖSTRECEĞİZ

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Türkeş'in anıtmezarını ziyaret edecek ancak yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle anma toplantıları gerçekleştirilmeyecek.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, parti teşkilatlarına gönderdiği yazıda, 4 Nisan'da MHP'nin Kurucu Genel Başkanı Başbuğ Alparslan Türkeş'in il ve ilçe teşkilatları tarafından anıldığı açık ve kapalı anma toplantılarının yapılmayacağını bildirdi. Yalçın, yazıda, "MHP ve milliyetçi-ülkücü hareket olarak Başbuğ'a duyduğumuz minnet ve vefa, çeşitli medya ve sosyal medya vasıtaları kullanılarak kamuoyu ile paylaşılacaktır. Başbuğumuzun aziz hatırası ihtiram ve muhabbetle yad edilecek, camiamızın belleğinde bıraktığı derin ve kalıcı izler heyecan ve coşkuyla tazelenecektir. Kutlu ülkü kervanının, Alparslan Türkeş'in gösterdiği yolda her geçen gün büyüyerek ilerlediği, onun manevi huzurunda dualarla anılacaktır." ifadelerini kullandı.

KIBRIS'TA DOĞAN ALİ ARSLAN

Türk Milliyetçiliğinin ve  siyasi tarihinin önemli isimlerinden olan Başbuğ Alparslan Türkeş, Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinin Yukarı Köşkerli köyünde yaşayan Koyunoğlu ailesinin bir toprak meselesi yüzünden giriştiği kavga sonucu Sultan Abdülaziz'in fermanıyla Kıbrıs'a sürgün edilmesi nedeniyle 25 Kasım 1917'de, Koyunoğlu soyuna mensup Tuzlalı Ahmet Hamdi Bey ve eşi Fatma Zehra Hanımın oğulları "Ali Arslan" olarak Lefkoşa'da doğdu.

İlkokul ve rüştiye yıllarında Hüsnü Bey, Selahattin Bey, Mehmet Asim Bey, Ragıp Tüzün Bey, Turgut Bey, Osman Zeki Bey ve Faiz Kaymak gibi Türklük ve Türkçülük şuuruyla bilenmiş hocalardan feyz alan Türkeş'in adı Osman Zeki Bey tarafından "Sultan Alparslan'a denk bir yiğit Türk ol" diyerek "Alparslan" olarak değiştirildi.

BAŞBUĞUN ASKERİ OKUL KAYITLARI

Ailesiyle 1933 yılında İstanbul'a yerleşen  Başbuğ Türkeş, Kuleli Askeri Lisesi'ne kayıt oldu. 1936'da Kuleli Askeri Lisesi'ni pekiyi derece ile asteğmen olarak bitiren Başbuğ Ankara ve Harp Akademisi yılları başladı. Alparslan Türkeş, 1938'de genç bir teğmen olarak Harbiye'den mezun oldu.

ASKERİ HAYATI VE IRKÇILIK-TURANCILIK DAVASI

1944'te üsteğmen rütbesindeyken Türkçülük fikriyatının sembol isimlerinden olan Hüseyin Nihal Atsız ve Nejdet Sançar ile "Irkçılık-Turancılık" davasından yargılanan Başbuğ Türkeş, 9 ay 10 gün Tophane Askeri Hapishanesi'nde kaldı. 1945'te Askeri Yargıtay kararıyla tahliye edilen Başbuğ, 1947'de beraat etti.

Başbuğ, 1947'de 15 Türk subayıyla birlikte ABD Kara Harp Akademisi ve Piyade Okulunda iki yıl eğitim gördü. 1951'de kurmaylık sınavını kazanan Türkeş, 1955'de Harp Akademisi'nden Kurmay Binbaşı olarak mezun oldu.

Daha sonra, dış görev için açılan sınavı kazanarak ABD Pentagon'da NATO Türk Temsil Heyeti üyeliğine atanan Türkeş, bu arada ekonomi eğitimi de gördü.

1957'de Türkiye'ye dönen Türkeş, 1959'da Almanya'ya Atom ve Nükleer Okulu'na gönderildi. Alparslan Türkeş, bu okulu başarıyla bitirmesinin ardından Kurmay Albay oldu.

27 MAYIS VE SONRASI

 27 Mayıs ihtilali oluşan Milli Birlik Komiteesi tarafından 13 Kasım 1960'da Başbuğ Alparslan Türkeş ve ''Ondörtler''olarak bilinen arkadaşları emekliye sevk edilerek tasfiye edildi ve zorla evlerinden alınıp yurtdışında görevlendirilmek suretiyle sürgün edildi. Türkeş ise Türkiye'nin Hindistan Büyükelçiliği müşaviri sıfatıyla sürgüne gönderildi. 1963 yılında yurda dönen Türkeş, dava arkadaşlarıyla birlikte kadro oluşturup partileşmek amacıyla "Huzur ve Yükseliş Derneği"ni kurdu.

Başbuğ Alparslan Türkeş ve Hindistan Yıllarına ait bir resim

Kısa bir süre sonra Talat Aydemir'in giriştiği darbe teşebbüsüne karıştığı iddiasıyla tutuklanan ve Mamak Askeri Cezaevinde 4 ay hücre hapsinde yatan Türkeş, ardından yargılandı ve beraat etti.

Başbuğ ve o dönemde yer alan CMKP partisi önü ve yöneticileriyle

CUMHİRYETÇİ KÖYLÜ MİLLET PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Bugünkü adı Milliyetçi Hareket Partisi olan CMKP  partisine Başbuğ Alparslan  Türkeş, 1965'de katıldı ve partinin Büyük Kurultay'ında Genel Başkanlığa seçildi. Başbuğ, aynı yıl yapılan genel seçimlerde de Ankara milletvekili oldu. 1969 CKMP'nin adı Milliyetçi Hareket Partisi, amblemi de üç hilal olarak değiştirilirken, Türkeş o yıl yapılan genel seçimlerde ise Adana milletvekili olarak seçildi.

Başbuğ, ilki 31 Mart 1975 -13 Haziran 1977, ikincisi de 1 Ağustos - 31 Aralık 1977 tarihleri arasında Süleyman Demirel başkanlığında kurulan koalisyon hükümetlerinde MHP Genel Başkanı olarak Başbakan Yardımcılığı ve Devlet Bakanlığı yaptı.

Türkiye'de 1968 yılından itibaren Marksist ve komünist gençlik hareketlerinin üniversitelerde yer almaya başlamasıyla Başbuğ, toplanan çok az sayıdaki gence verdiği seminerlerle Türk toplumculuğu ve milliyetçiliğini anlattı. Kısa zamanda çoğalan ve örgütlenen gençler "Dokuz Işık" etrafında toplandı ve Türk-İslam fikriyatının demir başlarından Ülkücülük çatısı altından teşlilatlandı.

Dönemin Ülkücü gençleri tarafından yapılan Dokuz Işık Yürüyüşü

DOKUZ IŞIK İLKELERİ

  • Milliyetçilik. ...
  • Ülkücülük. ...
  • Ahlakçılık. ...
  • İlimcilik. ...
  • Toplumculuk. ...
  • Köycülük. ...
  • Hürriyetçilik ve Şahsiyetçilik. 
  • Gelişmecilik ve Halkçılık.

<>

12 Eylül Darbecilerin kurduğu mahkemeye başbuğ girerken yüzlerce ülkücü tarafından okunan İstiklal Marşı

12 EYLÜL DARBESİ 

12 Eylül 1980'de gerçekleşen askeri darbeden 3 gün sonra teslim olan Başbuğ, önce Uzunada'da daha sonrada Ankara Askeri Dil Okulu'nda ve hastalandığı dönemde de Mevki Hastanesinde 4,5 yıl hapis yattı. Bu süreçte Başbuğve 218 ülkücünün idamı istendi. Başbuğ, 9 Nisan 1985'de tahliye oldu ve beraat etti. Darbe dönemi ve sonrası yüzbinlerce gencin kurtulması ve hayatlarını idame ettirebilmesi için rehberliğine devam etti. Türk İslam fikriyatının taze ve diri kalmasında  etken oldu.

12 Eylül Dönemleri

12 Eylül Mahkemeleri ve Başbuğ

 

ÖNCE MÇP SONRA MHP

Başbuğ 1987'de siyaset yapma yasağının kalkmasının ardından Milliyetçi Çalışma Partisi (MÇP) olağanüstü kongresinde partinin Genel Başkanı oldu.Başbuğ, 1991 yılındaki genel seçimlerde MÇP'nin RP ve IDP ile yaptığı seçim ittifakı neticesinde Yozgat milletvekili seçildi.

1992'de 12 Eylül'ün kapattığı partilerin tekrar açılabilmesine ilişkin değişikliğin ardından MHP'nin son kurultay delegeleri, MHP'nin isim ve amblemini MÇP'nin kullanabilmesine karar verdi. Bu çerçevede 1992'de yapılan MÇP'nin 4. Olağanüstü kurultayında partinin adı MHP, amblemi üç hilal olarak değiştirildi.

ANKARA'DA KAR VE MİLYONLAR ORADA

Ülkücü Hareketin Kurucusu Dokuz Işık ilklerinin fikir babası ve Türk- İslam idealinin Lideri Başbuğ Alparslan Türkeş  Nisan 1997'de geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara'da yaşama veda etti. Kabri, Ankara Beştepe'de bulunmaktadır. Başbuğun vefat haberini alan yüzbinlerce Ülkücü Ankara'ya akın etmiştir. Çeşmelerin yetmediği yerde kar altında abdest alan kalabalık tekbirler ve rahmet eşliğinde Başbuğlarını son yolculuğuna uğurladı. Tuğu kutlu olsun rahmeti bol olsun.

<>