GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2021 15:40   Güncelleme : 09-06-2021 15:47

Başörtülü akademisyene yumruklu saldırıya kadınlardan tepki

Nişantaşı'nda bir parkta oturan İstanbul Teknik Üniversitesi akademisyeni Neşe Nur Akkaya ve kız arkadaşı, başörtüleri nedeniyle Eray Ç. isimli şahsın "Burada sizin gibileri istemiyoruz. "Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, Gaziosmanpaşa'ya gidip oturun" diyerek nefret söylemine ve yumruklu saldırısına uğramasına tepkiler sürüyor. Gaziosmanpaşa’da bir araya gelen kadınlar saldırgana ve nefret söylemine karşı basın açıklaması yaptı.

Başörtülü akademisyene yumruklu saldırıya kadınlardan tepki

Saldırı, dün Nişantaşı Mıstık Parkı'nda yaşandı. İddiaya göre, öğretim görevlisi Neşe Nur Akkaya ve kız arkadaşı parkta oturup sohbet ederken, yine parkta arkadaşlarıyla oturan Eray Ç. isimli şahsın önce bakışları daha sonra ise 'başörtüleri nedeniyle' hakaret dolu sözlü tacizine maruz kaldı.

"GAZİOSMANPAŞA'YA GİDİN"

Eray Ç. daha sonra genç kızların yanına gelerek "Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, Gaziosmanpaşa'ya gidip oturun" diyerek nefret söylemlerinde bulundu. Neye uğradığını şaşıran genç kızlar, şahsa "Rahatsız oluyorsan, sen gidip başka bir yerde oturabilirsin" diyerek tepki gösterdi.

ARD ARDA YUMRUK ATTI

Bunun üzerine Eray Ç. sözlü saldırılarını fiziksel boyuta taşıdı ve elindeki termos ve enerji içeceği şişesiyle Neşe Nur Akkaya'ya vurdu, ard arda yumruk attı. Akkaya aldığı darbelerle yere yığıldı.

DARP RAPORU ALDI

Saldırıya parktaki diğer vatandaşlar müdahale etti. İhbar üzerine olay yerine polis ekipleri sevk edildi. Hastaneye kaldırılan Neşe Nur Akkaya darp raporu alarak şahıstan şikayetçi oldu.

İFADESİNDE İTİRAF ETTİ

Gözaltına alınan Eray Ç. ifadesinde Neşe Nur Akkaya'ya saldırdığını ve nefret söylerimde bulunduğunu itiraf etti. Saldırganın arkadaşları ve diğer görgü tanıkları da yumruklu saldırıya şahit olduklarını ifadelerinde beyan etti.

EZGİ MOLA TEPKİ GÖSTERDİ: İT GİBİ ÖĞRENECEKSİNİZ

Oyuncu Ezgi Mola da bu saldırıya da sessiz kalamayarak paylaşım yaptı. Başarılı oyuncu, "Saygı duymayı it gibi öğreneceksin" ifadelerini kullandı. Oyuncu, sosyal medya paylaşımında "İster türbanını takar ister kısa şortuyla gezer! Bu terbiyesizliği içimden geçenleri siz anlarsınız artık. İğrenç buluyorum, iğrenç. Sana ne kardeşim sana ne, istediğini giyecek, istediğini takacak ve sen saygı duymayı it gibi öğreneceksin! Yeter be!" ifadelerini kullandı.

GAZİOSMANPAŞALILAR TEPKİ GÖSTERDİ

Eray Ç. isimli yumruklu saldırganın "Burada sizin gibileri istemiyoruz. "Burada ne işiniz var, siz ve sizin gibileri istemiyoruz. Gidin başka yerlere, çok parkta oturmak istiyorsanız, Gaziosmanpaşa'ya gidip oturun" sözlerine bir tepki de Gaziosmanpaşalı kadınlardan geldi. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın da katıldığı basın açıklamasında Gaziosmanpaşalı kadınlar, “Bu saldırı kabul edilemez. İnsanların dini hürriyetine kimse karışamaz. Kadınlardan elinizi çekin artık. Bizler Gaziosmanpaşa’da mutluyuz. Gönül isterdi ki, her ilçede, her yerde mutlu olalım” ifadelerini kullandı.