GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-05-2021 16:33   Güncelleme : 22-05-2021 16:33

Batı Trakya Müslüman Türk azınlığını empoze etmeyi bırakmalıdır

Başbakan Kiriakos Miçotakis'in, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlık mensuplarıyla gerçekleştirdiği bir video konferansta azınlığımıza kimlik biçme ve empoze etme gayretlerini tepkiyle karşılıyoruz. İskeçe'nin Paşevik köyündeki anaokulu öğrencileri ile gerçekleştirdiği video konferans sırasında yaptığı konuşmada Başbakan Sayın Miçotakis'in kullandığı "Pomakohoria" (Pomak köyleri) ve "Ellinopula" (Yunan çocukları) tanımlamalarını, azınlığımıza yönelik suni kimlik empoze etme politikasının bir parçası olarak görüyoruz. ifadelerinde bulundu.

Batı Trakya Müslüman Türk azınlığını empoze etmeyi bırakmalıdır

Başbakan Kiriakos Miçotakis: Azınlığımızın sorunlarıyla samimi bir şekilde ilgilenmesini, halkımızın sorunlarına çözüm odaklı yaklaşmasını beklediğimiz devlet yetkililerinin, Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığı sözkonusu olduğunda her şeyden önce kimliğimizin inkârına öncelik vermeleri yıllardır yaşadığımız hayal kırıklığımızın derinleşmesine neden olmaktadır.

Anaokulu çağındaki çocukların, azınlığımıza suni kimlik biçme ve dayatma politikasına alet edilmesini büyük bir üzüntüyle karşıladığımızı vurgulamak isteriz. Yeri gelmişken, toplumumuzun kimliğiyle ilgili inkâr politikalarını hayata geçirmek için fırsat kollanacağı yerde, 13 yıldır uygulanmayan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) azınlık dernekleriyle ilgili kararlarının uygulanmasının uluslararası hukukun gereği olduğunu hatırlatmak isteriz.

Batı Trakya Müslüman Türk Toplumu'na yönelik kimlik biçme ve bunu empoze etme politikasına bir an önce son verilmeli ve bu konuda azınlığımız rahat bırakılmalıdır. Bunun, azınlığımızın da, bölgemizin de, ülkemizin de yararına olacağından kimsenin şüphesi olmamalıdır. ifadelerinde bulundu.