DÜNYA
Giriş Tarihi : 12-02-2021 13:48   Güncelleme : 18-02-2021 10:54

Çin'den BBC yayınlarına yasak

Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına maruz kalan Doğu Türkistanlı kamp mağdurlarının tanıklıklarına yer veren BBC, Çin’de yasaklandı. Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresinden (NRTA) yapılan açıklamada, sözde doğruluk ve tarafsızlık ilkelerinin ihlali nedeniyle yasaklandığını duyurdu.

Çin'den BBC yayınlarına yasak

Çin yönetimi, İngiliz yayın kuruluşu BBC’nin Çin’deki yayınlarına yasak getirdi. Çin Ulusal Radyo ve Televizyon İdaresinden (NRTA) bugün yapılan açıklamada, BBC World News’in yasaklandığı duyuruldu. Pekin yönetimi, BBC’nin bazı haberlerde güya “doğruluk ve tarafsızlık ilkelerini” ihlal ettiğini ileri sürdü.

 

BBC, geçten günlerde toplama kamplarından kurtulmayı başaran Tursunai Ziaudun ile yaptığı ses getiren mülakatta kadın tutsaklara yönelik sistematik tecavüz olaylarını dünya gündemine getirmişti.

 

Birleşik Krallık’ta medya düzenleyici kurumu Ofcom, bir hafta önce Çin devlet televizyonu CGTN’nin İngiltere’deki yayın lisansını iptal etmişti. Çin’in BBC kararının bu duruma misilleme olduğu düşünülüyor.