GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-03-2022 21:37   Güncelleme : 01-03-2022 21:49

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AB'ye Üye Ülkelere Seslendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan AB'ye Üye Ülkelere Seslendi

"Şu anda Ukrayna ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyeti  Türkiye için de gösterin" 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın resmi davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Kosova Cumhurbaşkanı 
Osmani-Sadriu Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi. 

Görüşmede; ikili ilişkilerin yanı sıra Balkanlar başta olmak üzere güncel, bölgesel ve uluslararası gelişmeler ele alındı.

İki ülke Cumhurbaşkanının görüşmeleri sonrası anlaşmaların imza töreninde konuşan Kosava Cumhurbaşkanı Sadriu:
"Türkiye'nin halkı ve kurumlarına bize verdikleri destek için teşekkür etmek istiyorum. Kosova'nın sesi çıkmadı uluslararası arenada. Türkiye bize bu konuda yardımcı olmuştur. Özellikle Kosova ve Kosova halkı adına sayın Erdoğan'a teşekkür ediyorum. 
Ukrayna'da olayları gördüğümüzde doğal olarak düşünüyoruz ki Kosova'nın NATO'ya girme zamanı gelmiştir." dedi. 


Cumhurbaşkanı Erdoğan'da, "Kosova'nın tanınması noktasında ilk adım ABD tarafından atıldığını, ikinci tanıyan ülkede Türkiye olarak biz olduk. Ondan sonraki süreçte de Kosova'nın dünya genelinde tanınması için her türlü adımı attık. Hala da buna devam ediyoruz. Şimdi de tanınmasını sağlayacağımız bazı ülkelerle görüşmelerimiz devam ediyor.." diyerek başladığı açıklamalarına şöyle devam etti:
"NATO konusuna gelince, Türkiye'nin bu konuda bir sorunu yok. Biz NATO'nun bir üyesi olması konusunda Kosova'yı tanırız.

Öncelikle 1959-1963 Türkiye'nin AB üyeliğinde oyalama taktiklerinin olduğu dönemdir. Türkiye o dönemde AB'ye kabul edilmedi. Şu anda Ukrayna ile ilgili bir gündem oluştu. Biz kimseyi AB'ye alın, almayın gibi bir gayretin içine girmeyiz. Biz kendimizden sorumluyuz. Fakat şu an Ukrayna'yı AB'ye alma gayretlerini de takdirle karşılıyoruz. Ama bu AB üyelerine de diyorum ki acaba Türkiye'yi niçin AB'ye almakta tereddüt ediyorsunuz veya almıyorsunuz?"
NATO'nun genişlemesine engel değiliz. Tam aksine genişlemenin faydalı olacağını savunuyoruz. Bu adımları atarken bunu dünya barışı için istiyoruz. Ama AB konusunda ben tekrar AB üyesi ülkelere diyorum ki şu anda Ukrayna ile ilgili gösterdiğiniz hassasiyeti lütfen Türkiye için de gösterin. Yoksa Türkiye'ye birileri savaş açıp saldırdığı zaman mı gündeme alacaksınız?" dedi.