GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-03-2022 21:57   Güncelleme : 01-03-2022 21:57

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul'u Yunanistan Toprağı Gibi Gösteren ABD Kanalı CBS News'e Uyarı Mektubu Gönderdi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, İletişim Başkanlığı, ulusal ve uluslararası alanda Türkiye karşıtı dezenformasyon ve yanlış bilgilendirmelerle mücadele ediyor.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İstanbul'u  Yunanistan Toprağı Gibi Gösteren ABD Kanalı CBS News'e Uyarı Mektubu Gönderdi

Rusya - Ukrayna Savaşı'nın 5. günü için bir video yayınlayan ABD'nin CBS NEWS kanalı, İstanbul'u Yunanistan'ın bir parçasıymış gibi lanse edildiği bir harita yayınlayarak skandala imza attı. 

CBS News'in Rus savaş gemilerinin Boğazlar'dan geçişine dair bir haberinde İstanbul'u Yunanistan toprağı gibi göstermesi üzerine harekete geçen İletişim Başkanı Fahrettin Altun, uyarı mektubu yazarak, bu yanlışın ivedilikle düzeltilmesini ve gerekli izahatın yapılmasını istedi.

Altun’un mektubunda şu ifadelere yer verildi:

"CBS News televizyonunun, Rus savaş gemilerinin Boğazlar'dan geçişine dair bir haberde Türkiye'nin en büyük şehri olan ve 1453'ten bu yana Türk milletinin egemenliği altında bulunan İstanbul'u Yunanistan toprağı gibi gösterdiği dikkatime getirildi. Yunanistan'ın Doğu Akdeniz ve Ege Denizi'nde maksimalist talepleriyle bölgesel güvenliğe zarar verdiğini ve NATO'nun Doğu kanadını zayıflattığını göz önünde bulundurarak, kanalınızın art niyetli olmadığını umduğumuz bu hatasını resmen ve açık bir biçimde protesto ediyoruz. Yapılan hatanın tekrarlanmaması ve Türkiye'nin toprak bütünlüğünü tartışmaya açabilecek her türlü adımdan kaçınılması hususlarında gerekli tedbirlerin alınmasını ve dün yaşanan olayla ilgili bir izahat verilmesini bekliyoruz."