GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-08-2021 13:48   Güncelleme : 18-08-2021 14:30

Darbecileri sevindirecek açıklama

Bir dizi ziyaret için Bodrum’a giden Meral Akşener, yaşanan yangın ve sel felaketlerini bahane ederek şoke eden talepte bulundu. TSK içindeki darbecilere yasal bir dayanak oluşturan EMASYA Protokolünün kaldırılmasının yanlış olduğunu söyleyen Akşener, “AK Parti iktidara geldiğinde EMASYA programını iptal ettiler. O zamanda söylemiştik, bu programı iptal etmeyin bu tür afetlerde eğitilmiş donanımlı personel ile müdahale etme şansımız olur, diye ama dinlemediler bizi" dedi.

Darbecileri sevindirecek açıklama

Beraberindeki heyetle Muğla’nın Bodrum ilçesine gelen Meral Akşener, bölgede bir dizi ziyaretlerde bulundu. Akşener, burada bir basın toplantısı düzenledi. Orman yangınlarını ve seli bahane eden Akşener, darbecilerin kaldırılmasına karşı çıktığı EMASYA Porotokolünün kaldırılmasının yanlış olduğunu söyledi.

AKŞENER: O ZAMAN SÖYLEMİŞTİK BU PROGRAMI İPTAL ETMEYİN DİYE

Akşener konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı; “Gerçekten çok büyük bir felaket atlattık, orman yangınları konusunda mağdur olan köylülerimizin sorunlarını ve sıkıntılarını öğrenmek ve bunların takipçisi olmak için buradayız. Yangının başından itibaren askerin bulunmadığı şikayetleri var, evet AK Parti iktidara geldiğinde EMASYA programını iptal ettiler. O zamanda söylemiştik, bu programı iptal etmeyin bu tür afetlerde eğitilmiş donanımlı personel ile müdahale etme şansımız olur, diye ama dinlemediler bizi”

“EMASYA PLANI TEKRAR YERİNE KONMALI”

Akşener şu ifadeleri kullandı; "Ben İçişleri eski Bakanı olarak şunu söyleyeyim: EMASYA diye bir yönerge vardı. Emniyet, asayiş, yangın ve afet üzerineydi. Bu program kaldırıldı. Askerler için de, devlet görevlileri için de bir plan programdı bu, eğitilirlerdi. Bir yangında Mehmetçik ne yapacak, o eğitimler verilirdi, depremde ne yapacak (eğitimi) verilirdi. Şimdi ilk iş o kaldırıldı. O EMASYA planının tekrar yerine konmasında büyük fayda var. Bunun üzerinde durmamız gerekiyor."