EKONOMİ
Giriş Tarihi : 13-02-2022 22:52   Güncelleme : 13-02-2022 22:52

EPDK: "Tüketicilere elektriği dağıtım şirketi değil, tedarik şirketleri satar. Tarifeyi de EPDK belirler"

Tüketicilere elektriği dağıtım şirketi değil, tedarik şirketleri satar. Tarifeyi de EPDK belirler.

EPDK:

Son günlerdeki elektrik faturaları ya ilgili şikayetlerin artması üzerine Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) bir açıklama yaptı:
Açıklamada, "Tüketicilere elektriği dağıtım şirketi değil, tedarik şirketleri satar. Tarifeyi de EPDK belirler" denildi ve açıklama şu şekilde devam etti;

Son günlerde özellikle sosyal medyada kurumumuz tarafından belirlenen elektrik tarifeleri, dağıtım şirketlerinin bu süreçteki kazancı ve bu kazancın tüketicilerin elektrik faturasına etkisine yönelik gerçekle hiçbir ilişkisi bulunmayan haber ve yorumlara rastlanmaktadır. Son günlerde özellikle sosyal medyada kurumumuz tarafından belirlenen elektrik tarifeleri, dağıtım şirketlerinin bu süreçteki kazancı ve bu kazancın tüketicilerin elektrik faturasına etkisine yönelik gerçekle hiçbir ilişkisi bulunmayan haber ve yorumlara rastlanmaktadır.

Öncelikle dağıtım şirketi ve görevli tedarik şirketi iki farklı tüzel kişiliktir. Dağıtım şirketi elektrik satışı yapmaz, “kargo işi” yani taşımacılık ile görevlidir.

Dağıtım Şirketleri; dağıtım şebekesini işletmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak, arıza bakım ve onarım yapmak, bağlantı taleplerini karşılamak, gerekli şebeke yatırımlarını gerçekleştirmek ve tüm sistem kullanıcılarına ayrım gözetmeyen elektrik dağıtım ve bağlantı hizmetleri sunmakla görevlidir. Dolayısıyla dağıtım şirketi elektrik satışı yapmamaktadır. Dağıtım şirketi kargo işi yani taşımacılık ile görevlidir. Şebekenin işletilmesinden sorumlu şirkettir. Bu şirketler 21 adet olup özelleştirme ile verilen şirket isimleri ile devam etmektedir."