SPOR
Giriş Tarihi : 01-04-2021 15:50   Güncelleme : 01-04-2021 15:50

FB'den GS'a 28 şampiyonluk tepkisi: Biz mi hırsızız, siz mi?

1959 yılı öncesi şampiyonlukların sayılması için talepte bulunan Fenerbahçe Kulübü, Galatasaray cephesinin iddialarına yanıt verdi. Fenerbahçeli yönetici Metin Sipahioğlu, "Resmi sitenizde kabul ettiğiniz şampiyonlukları şimdi saydırmamaya çalışıyorsunuz. Biz mi hırsızız siz mi hırsızsınız?" ifadelerini kullandı.

FB'den GS'a 28 şampiyonluk tepkisi: Biz mi hırsızız, siz mi?

Fenerbahçe İletişimden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Metin Sipahioğlu, FB TV’de yayınlanan “Gündem Özel” programının konuğu oldu.

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz'in, 1959 yılı öncesindeki şampiyonluklara dair yaptığı açıklamalara yanıt veren Sipahioğlu, 1959 öncesi Türkiye Şampiyonluklarının tarihçesi ve TFF'ye yapılan başvuru ile ilgili bilgiler verdi.

İşte Sipahioğlu’nun ses getiren açıklamaları:

“Öncelikle ekranları başında bizleri izleyen tüm Fenerbahçelilere ve Türk sporunun tüm paydaşlarına sevgilerimizi ve saygılarımızı ileterek yayınımıza başlamak istiyorum. Yine, bir kez daha mecburi bir yayın için, yine hicap duyarak ama artık işin kötüsü bu hicap duymaya da alışarak işin kötü tarafı, karşınızdayız. Hatırlarsınız birkaç hafta evvel yaptığımız yine bir mecburi yayında Galatasaray Spor Kulübü'nün onlarla yaptığımız maçtan sonra bizi hedef alan Başkan, yönetim, iletişim direktörü, yönetici bazında açıklamalarına belge ve kanıtlarla mecburi cevaplar vermiştik. Konuları aydınlatmış ve kapatmıştık. Biz bunu yaptıktan sonra bizim kulübümüzden ne başkan ne yönetim bazında Galatasaray'ı hedef alan hiçbir açıklama çıkmadı.”

“Bu programın genelinde ve büyük çoğunluğunda Galatasaray Başkanının, 1959 öncesi Fenerbahçe ve diğer kulüplerin şampiyonlukları hakkında verdiği beyanatları konuşacağız. Nasıl bir panikle, nasıl bir korkuyla, bu şampiyonlukların bizzat TFF tarafından oynatılmış, bu şampiyonlukların Türkiye şampiyonluklarının sayılmasının karşısında nasıl bir lobi faaliyetleri içinde olduklarını, aslında bugüne kadar da bu şampiyonlukların hangi lobinin etkisi ile sayılmadığının itirafı olan açıklamalarını değerlendireceğiz. Galatasaray başkanının bu açıklamalarına geçmeden önce çok daha farklı açıklamasını değerlendirmek istiyoruz. Birinci konumuz çok daha başka. Onunla başlayalım.”

Mustafa Cengiz'in Fenerbahçe Cumhuriyeti ifadesiyle ilgili açıklamalarının ekranlara getirilmesinin ardından Sipahioğlu şöyle devam etti:

“MİSLİYLE CEVAP VERMEK ZORUNDAYIZ”

“Daha evvelki gündem özel programında Galatasaray Başkanını Fenerbahçe ve devletimizi karşı karşıya getirmemesi konusunda çok ciddi bir şekilde uyarmıştık, çünkü o açıklamalarında da aynı şeyi yapmaya çalışmıştı. Ona uyarı yapıp, hata diye geçivermiştik. Ama bir insan bir yönetim anlayışı aynı şeyi bir ay içinde üst üste iki defa yapıyorsa burada hata demek, hata olur. Burada bir kasıt görmek zorundayız. Buna misliyle cevap vermek zorundayız. Eğer Galatasaray gibi milyonları temsil eden kulübün başkanı, bir ay içinde iki defa Fenerbahçe ve devleti, Türkiye Cumhuriyeti'nin devletini karşı karşıya getirmeye çalışıyorsa burada misliyle cevap vermek zorundayız.”

“BELGESELLERİMİZDEN FETÖ FİRARİLERİNİ ÇIKARMADIK”

“Önce Mustafa Cengiz'e şunu söyleyelim. Fenerbahçe Cumhuriyeti rahmetli Halit Deringör’ün ifade ettiği üzere bir sevgi cumhuriyetidir. Milyonlarca kalbin birlikte atmasının sembolüdür. Bir metafordur. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün ise kuruluşundan bugüne devletine milletine Türkiye Cumhuriyetine bağlığı, Türkiye Cumhuriyeti’ni tek gerçek olarak görmesi, böyle kabul etmesi, devleti için, milleti için, bu cumhuriyet için neler yaptığı ortadadır, bunları konuşmak lafı güzaftır. Bize gelen bu laflar karşısında maalesef bunları söylemek zorundayız. Bu laflar için lütfen kimse kusura bakmasın. Hangi kulübün ise cemaatlerin, tarikatların etrafında gezindiği, hangi kulüp için bugünün terör örgütü liderlerinin, zamanında bir cemaat liderinin ‘onları dualarla himmetlerle ayağa kaldırmamız lazım, her şeyi yapmamız lazım’ dediği ortadadır. Şampiyonluk posterlerimizden, şampiyonluk belgesellerimizden bugünün FETÖ firarisi isimleri çıkartmak zorunda kalan kulüp biz değiliz, Sayın Mustafa Cengiz.”

“FENERBAHÇE CUMHURİYETİ METAFORDUR”

“Fenerbahçe Spor Kulübü, namı diğer Fenerbahçe Cumhuriyeti Türkiye Cumhuriyeti'nin her döneminde duruşu belli olan bir kulüptür. Burası Fenerbahçe Cumhuriyeti'dir. Bu bir metafordur. Fenerbahçe Spor Kulübü'nün, namı diğer Fenerbahçe Cumhuriyeti'nin her zaman duruşu ortadadır, bellidir. Tarihi de tertemiz bir şekilde yine ortadadır, bellidir. Tüm bunların yanında şunu da eklemek istiyorum. Bu tip metaforlar her kulüpte vardır. Ama bu metaforlar üzerinden ayrılıkçı bir şekilde milyonlarca taraftarı olan bir kulübü ayrılıkçı bir şekilde göstermeye çalışmak, devletle de karşı karşıya getirmeye çalışmak hakikaten; akılın yaşta değil başta olduğunun en büyük kanıtıdır. Bizim kullandığımız tanımlama gibi Galatasaray taraftarlarının da bir tanımlaması var, verelim lütfen ekrana.”

“TEK KRALLIK GALATASARAYLILIK DİYORLAR”

“Bunu Galatasaray resmi hesabı Twitter'dan da paylaşmış. 2013 yılında bir maç öncesi. ‘Tek krallık, Galatasaraylılık' diyor. Şimdi biz buradan yola çıkarak Galatasaray stadındaki bu pankart ve Galatasaray'ın resmi hesaptan yaptığı paylaşım için Galatasaray Spor Kulübü Türkiye'nin yönetim şeklini tanımıyor, yeni bir yönetim şekliyle krallıkla yönetilmek istiyorlar, tek krallığın da kendilerinin olduğunu ifade ediyorlar gibi ayrılıkçı bir şekilde, onları devletle karşı karşıya getirmek için bir söylemde mi bulunalım.”