SİYASET
Giriş Tarihi : 01-03-2021 18:21   Güncelleme : 01-03-2021 19:06

Feti Yıldız: HDP'li vekillerin yargılanmasına hiçbir engel yok

MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız, Ağır cezayı gerektiren suç üstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanmış olmak kaydıyla, Anayasa’nın 14.maddesindeki durumlar dokunulmazlığın istisnası olduğunu belirterek, fezlekeleri Meclis'e gönderilen HDP'li vekillerin yargılanmalarının önünde hiç bir engel olmadığını açıkladı.

Feti Yıldız: HDP'li vekillerin yargılanmasına hiçbir engel yok

Mliiyetçi Hareket Partisi Genel Başkan yardımcısı ve Anayasa Komisyon Üyesi Feti Yıldız, HDP  milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekenin TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu'na gönderildiğini belirterek, "Bu vekillerin Meclis'te işlem yapmadan yargılanmalarında hukuki hiçbir engel yoktur" ifadelerinde  bulundu.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldız açıklamalarının tamamında;

"Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca milletvekilleri Fatma Kurtulan, Garo Paylan, Hüda Kaya, Meral Danış Beştaş, Hakkı Saruhan Oluç, Serpil Kemalbay Pekgözegü, Sezai Temelli, Pero Dundar ve Pervin Buldan hakkında hazırlanan fezleke TBMM Anayasa ve adalet karma komisyonuna gönderildi.

"06-07-08 Ekim 2014 tarihlerinde ülke genelinde yaşanan ve ‘Kobani’ olayları olarak bilinen terör amaçlı eylemlerde, sokağa çıkma çağrısı yaparak PKK/KCK silahlı terör örgütüne müzahir kitle tarafından silahlı, EYP (El Yapımı Patlayıcı), molotoflu, havai fişekli, taşlı ve sopalı saldırılar sonucunda, ölüm ve şiddet olaylarının yaşanmasına neden olmaları sebebiyle yürütülen soruşturma sonucunda açılan kamu davasına istinaden, Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinin 2021/6 Esas sayılı dosya üzerinden yargılanan 108 sanıkla birlikte, şiddet olaylarının başlatılması ve devam ettirilmesi yönünde hareket ettiklerine dair deliller bulunması sebebiyle yargılama izni verilmesi istenmektedir.

Oysa; Ağır cezayı gerektiren suç üstü hali ve seçimden önce soruşturmasına başlanmış olmak kaydıyla, Anayasa’nın 14.maddesindeki durumlar dokunulmazlığın istisnasıdır.
Terör örgütü üyeliği mütemadi (devam eden) suçlardandır. Anayasanın 83. maddesinde yazılı olduğu şekilde dokunulmazlık korumasının dışında tutulmuştur. Bu itibarla adı geçen kişilerin dokunulmazlığı kaldırılmadan diğer vatandaş gibi  adalet karşısında aynı düzeydedir. Mecliste hiç bir işlem yapmadan yargılanmalarında hukuki hiçbir engel yoktur." ifadelerinde bulundu.