DÜNYA
Giriş Tarihi : 19-06-2021 08:52   Güncelleme : 19-06-2021 08:55

Hafter'den işgal için DAEŞ bahanesi

Libya'da sular durulmuyor. Darbeci Hafter bu kezde ülkedeki iktidarını ve kontrolünü meşrulaştırmak için DAEŞ kartını oynamaya başladı. Aynı taktik ve yöntemi Suriye'de kullanmaya çalışan PKK'dan sonra Hafter'in bu hareketide dikkatlerden kaçmadı.

Hafter'den işgal için DAEŞ bahanesi

Libya’daki darbeci Hafter, Suriye’de PKK işgallerini meşrulaştırmak için kullanılan “DEAŞ ile mücadele” kartına sarılarak operasyon başlattı. Hafter’in ülkenin güneyi ile petrolü kontrol etmek ve aralık ayındaki seçimde söz sahibi olmak istediği belirtiliyor. Hafter’in hareketliliği, Macron’un G-7’de Biden’a sunduğu Türkiye’yi Libya’dan çıkarma planıyla paralel yürüyor.

Suriye’de terör örgütü PKK ve uzantılarını meşrulaştırmak için  kullanılan “DEAŞ’la mücadele” kılıfı bu kez Libya’da kendini gösterdi. Ülkenin dört bir yanındaki toplu mezarlarla anılan darbeci Hafter, “ülkenin güneyindeki teröristlere karşı” olduğu iddiasıyla askeri operasyon başlattığını ilan etti. Ancak Libya’daki meşru hükûmet güçleri, Hafter’e bağlı grupların hareketliğinin gerçek amacının petrol limanlarını ele geçirmek olduğunu kaydetti. Sebha askeri bölgesinin komutanı Ahmed el-Ataibi, Hafter terör örgütü güçlerinin konvoylar halinde geldiğini duyurdu.

Hafter’in arkasındaki güçlerin sözde “teröre karşı düzenlenen” bu operasyonu kullanarak, meşruiyet problemi yaşayan darbeci ismi, Libya’da düzenlenecek seçimler öncesi bir kez daha kopyala yapıştır formülüyle uluslararası kamuoyunda pazarlamayı amaçladığı belirtiliyor. Bu çerçevede Batılı ülkelerin Suriye’de terör örgütü PKK/YPG için kullanılan “DEAŞ’la mücadele” bahanesinin Libya’da da devreye alındığı kaydediliyor.