GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-03-2021 18:13   Güncelleme : 19-03-2021 18:26

İmamoğlu, Atina ile “İyi niyet protokolü” imzaladı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis arasında “İyi niyet protokülü” imzanladı. İmamoğlu, “Ortak paydalarımız, inanın ki ayrılıklarımızdan kat be kat daha fazladır” derken, Bakoyannis de “Çünkü, artık yeni bir gelecek var” ifadelerini kullandı. İmamoğlu’nun PKK terör örgütünün siyasi uzantısı HDP’nin Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ı arayarak Nevruz Bayramı’nı kutlaması büyük tepki çekmişti. Bu gelişmeler karşısında İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in nasıl bir pozisyon alacağı merak konusu oldu.

İmamoğlu, Atina ile “İyi niyet protokolü” imzaladı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis’le birlikte ilk olarak Fener Rum Patriği Bartholomeos’u ziyarette bir araya geldi. Her iki başkanı makamında ağırlayan Bartholomeos, “Sizi, meslektaşınızla beraber patrikhanemizde görmekten son derece mutluyuz” dedi. 

İMAMOĞLU: ONURUNU YAŞIYORUM

“Atina Belediye Başkanı’mız, değerli dostum Kostas’ı burada ağırlamaktan büyük onur duyuyorum” diyen İmamoğlu da “Güne, Patrik hazretlerinin ev sahipliğinde başlamanın onurunu yaşıyorum. İnşallah bugün, çok keyifli bir İstanbul-Atina günü yaşayacağız” ifadelerini kullandı. Bakoyannis de konuşmasında, oluşturulacak ortak diyalog ortamından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 

DOSTLUK KÖPRÜSÜ İMZASI

İmamoğlu, Bakoyannis’i öğleden sonra da Saraçhane’deki makam odasında ağırladı. Bir süre baş başa görüşen iki başkan, daha sonra İstanbul ve Atina şehirleri arasında “iyi niyet protokülü”nü imzaladı. 

İSTANBUL’UN SEMBOL MEKANLARINI GEZDİLER

İmamoğlu, imza töreninin ardından Bakoyannis’e, aralarında Süleymaniye Camii, Yerebatan Sarnıcı ve Bukoleon Sarayı gibi İstanbul’un sembol tarihi mekanlarını, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat’ın rehberliğinde gezdirdi. Haliç manzarasını tekneyle deneyimleyen İmamoğlu ve Bakoyannis’in son durağı, dünyaca ünlü medya sanatçısı Refik Anadol’un hayal gücünü zorlayan “Makine Hatırları: Uzay” sergisi oldu.

İLGİLİ HABER