EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-06-2022 12:14   Güncelleme : 01-06-2022 12:14

İNTERNETTEKİ EMLAK SİTELERİNE TAKİP.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut fiyatlarındaki fahiş artışlar sonrası harekete geçti ve bu kapsamda yeni bir düzenlemeye imza attı.

İNTERNETTEKİ EMLAK SİTELERİNE TAKİP.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan vergi usul kanunu genel tebliğine göre, menkul-gayrimenkul sitelerine satış ve kiralama bilgilerini Gelir İdaresi Başkanlığı'na verme zorunluluğu getirildi.

Resmi Gazete' de yayımlanan ilgili kararla;  Taşınır taşınmazlar ile mal ve hizmetlerin alınması, satılması veya kiralanmasına yönelik aracılık hizmeti veren siteler, sosyal ağ sağlayıcıları ile yer sağlayıcılara, müşterilere yönelik çeşitli bildirimde bulunma zorunluluğu getirildi. Söz konusu kurumlar Gelir İdaresi Başkanlığı'na (GİB) sürekli bildirimde bulunacak. GİB, belirlenecek başka bilgileri de isteyebilecek.

Söz konusu bilgiler arasında; ilanın yayımlandığı internet adresi, ilanı veren kişilerin adı ve soyadı, unvanı, TC kimlik numarası, vergi kimlik numarası, iş yeri adresi, ilan verenler adına gerçekleştirilen satış/tahsilat tutarı ile GİB tarafından belirlenecek diğer detaylar yer alacak.
Diğer taraftan vatandaşlar da GİB'e bildirilmesi gereken bilgileri, ilanların yayınlandığı sitelere vermek zorunda olacak.

İlk bildirim, haziranda ilk kez verilecek ilanlar için 1 Ağustos'a kadar, halen yayında olanlar için ise 31 Ağustos'a kadar yapılacak. Sonraki süreçte de her bir aydaki ilanlara ilişkin bildirim, izleyen ayın sonuna kadar gerçekleştirilecek.