SİYASET
Giriş Tarihi : 28-06-2021 23:52   Güncelleme : 29-06-2021 00:02

Kılıçdaroğlu'nun yalan haber algısı öğrencilerin geleceği ile oynadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Katarlı öğrencilerin tıp fakültesine sınavsız gireceği’ yönündeki asılsız paylaşımıyla ilgili 300’e yakın aile, çocuklarının olumsuz etkilendiğini belirterek şikayetçi oldu. CHP medyası, üniversite hayali kuran milyonlarca öğrencinin katıldığı YKS sınavı öncesinde, öğrencilerin moralini altüst eden bir yalan habere imza atmıştı. "Katarlı gençlere sınavsız tıp eğitimi hakkı verildiği" yönündeki asılsız haber, Sözcü, Cumhuriyet ve T24 haber sitesinde yayımlanırken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Twitter'dan bu haberi paylaşarak yalana ortak olmuştu. Çocukları YKS'ye giren Türkiye'nin farklı yerlerinden 300'den fazla aile, çocuklarının sınav öncesi moralinin bozulduğunu ve motivasyonlarının düştüğü gerekçesiyle yalan haberi yapanlar ve yayanlar hakkında şikayetçi oldu.

Kılıçdaroğlu'nun yalan haber algısı öğrencilerin geleceği ile oynadı

SINAVA GİREN MİLYONLARCA GENCİN ALGILARI İLE OYNADI 

Mağdur ailelerin avukatlığını üstlenen Doğukan Yılmazer, "Sınava saatler kala, Katarlı öğrencilerin üniversitelere sınavsız alınacağı seklinde ve ilgili devlet kurumlarınca çok kısa süre içerisinde yalanlansa da servis edilmeye devam edilen bir haberle amaçlanan iktidarı yıpratmak olsa da doğrudan milyonlarca öğrencinin hayatıyla oynandı. Bir gün sonra söz konusu habere ilişkin yayımlanan tekzip ve düzeltmeler ise insanların aklıyla alay etmekten başka bir anlam ifade etmemektedir. Dünden bu yana görüştüğüm bütün ebeveynler ve eğitimcilerin ortak görüsüdür ki sınava giden saatlerde çocukların umutları gibi psikolojileriyle de oynanmıştır. Anne babalar dün gece çocuklarıyla yasadıkları diyalogların, mesajlaşmalarının fotoğraflarını gönderiyorlar. Türkiye'nin dört bir yanından bana, onları anlıyor ve üzülüyorum. Bizler de o çocuklarla aynı yollardan geçtik. Gençlerin hayalleriyle oynamak bu kadar kolay olmamalı" dedi.

NE OLMUŞTU? 

Milyonlarca gencin katıldığı Yükseköğretim Öğretim Sınavı’ndan (YKS) bir gün önce başlatılan “Katarlı gençlere Türkiye’de sınavsız tıp eğitimi hakkı verildi” yalanına sarılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu haberi yapan T24 sitesinin özür dilemesine karşın algı operasyonuna devam etti.

HABERİN KAYNAĞI ÖZÜR DİLEDİ AMA KILIÇDAROĞLU..

Kılıçdaroğlu da hemen bu yalanlar üzerine kurulu algı operasyonuna dahil oldu. T24’ün haberini alıntılayan Kılıçdaroğlu, “Bizim çocuklar o okullara girebilmek için bütün gençliklerini heba ediyorlar” diyerek yalanı körükledi. Çok geçmeden haberin yalan olduğu anlaşıldı. T24 haber sitesi söz konusu haberle ilgili özür diledi.

27 SAAT SONRA GELEN ÖZÜR

Haber sitesi 27 saat sonra yayınladığı özür mesajında “T24’teki ilk yayınında ‘Protokol onaylandı, Katarlı gençler Türkiye’de sınavsız tıp okuyabilecek’ başlığıyla verilen haberi düzeltir; T24’e güvenerek referans veren okurlarımızdan ve haberin muhataplarından özür dileriz” ifadelerine yer verdi. Saatler sonra gelen özür için “Çocukları moral bozukluğu ile sınava sokup sonra özür dilediler” diye eleştiriler yapıldı.

#ÖZÜRDİLEKILIÇDAROĞLU ETİKETİ GÜNDEM OLDU

 

T24’ün özür mesajından sonra herkes, o haberi alıntılayan Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da özür bekledi. Sosyal medyada açılan “#ÖzürDileKılıçdaroğlu” etiketine yorum yalanlar “Sınav öncesi motivasyonunu bozduğunuz gençler sizden özür bekliyor” ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu’nun kaynak gösterdiği T24 haber sitesinin özür dilediğine dikkat çeken sosyal medya kullanıcıları, Kılıçdaroğlu’nun “trol” benzetmesiyle karşılaştı.

GELECEK DEDİĞİ GENÇLERE TROL DEDİ

Özür dilemek yerine vatandaşlara “troll” diyerek yalanı katlayarak sürdüren Kılıçdaroğlu, “Erdoğan yine algılar yaratabilmek için trollerini #ÖzürDileKılıçdaroğlu diye devreye sokuyor. Ben de bunu bekliyordum, hepsi gelsin” dedi. Kılıçdaroğlu, haberin kaynağının bile özür dilediği bir konuda yalanını sürdürmeyi tercih etti. Twitter’da peş peşe mesajlar yayınlayan Kılıçdaroğlu, gençlerin beyinlerini bulandırmak için komplo teorileri üretti.