DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-02-2021 16:40   Güncelleme : 04-02-2021 16:52

KIRGIZİSTAN BAŞBAKANI ULUKBEK MARİPOV OLDU

41 Yaşındaki Ulukbek Maripov Kırgızistan'ın yeni Başbakan'ı seçildi. Sadık Caporov'un Cumhurbaşkanı seçildikten sonra görevden ayrılmasıyla Koalisyonu oluşturan parti grupları Maripov'u aday gösterdi.

KIRGIZİSTAN BAŞBAKANI ULUKBEK MARİPOV OLDU

Maripov'un, hükümet programı ve yenilenen yapısını ilgili komisyonda tanıtmasının ardından meclis genel kurulunda yeni başbakan ve bakanlar kurulu için oylama yapıldı.

Meclisten güvenoyu alan Maripov ve bakanlar kurulu üyeleri meclis genel kurulunda yemin etti. Maripov Başbakan seçildikten hemen sonra Başbakan yardımcılarının sayısını 4'ten 1 e indirdi.  Maripov ayrıca 6 ay sonra yeniden Genelkurmay Başkanlığı yerine Milli Savunma Bakanlığını kurdu. 

Adalet Bakanı Asel Çınbayeva, Ekonomi ve Maliye Bakanı Ulukbek Karımşanov, Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanı Kayrat İmanaliyev, Acil Durumlar Bakanlığı Boobek Ajiyev, Ulaştırma, Mimari, İnşaat ve İletişim Bakanı Gülmira Abdraliyeva, Enerji ve Sanayi Bakanı Kubanıçbek Turdubayev, Tarım, Sulama ve Bölgesel Kalkınma Bakanı Askarbek Djanıbekov bakanlar kurulunun yeni üyeleri oldu.

Cumhurbaşkanlığı Basın merkezinden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Caparov'un, Maripov'un başbakanlık görevine getirilmesine ilişkin kararnameyi onayladığı bildirildi.