DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-02-2021 22:51   Güncelleme : 26-02-2021 23:00

Kırım da Latin alfabesine geçiyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin aldığı karara göre; Kırım Türkçesi Latin alfabesi ile yazılacak. Geçtiğimiz günlerde Kazakistan da Latin alfabesine geçme kararı almış ve ardından Kazakistan Ulusal Alfabe Komisyonu, 2023 - 2031 yılları arasında ülkede kademeli olarak kullanılmaya başlanacak Latin harflerine uyarlanan yeni Kazak alfabesinin tanıtımını yapmıştı.

Kırım da Latin alfabesine geçiyor

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinin geçici olarak işgal edilmiş topraklarının ayrılması ve yeniden entegrasyonuna yönelik ayrı önlemler hakkında bir kararname yayımladı.

Kararnamede şu ifadeler yer aldı:

Ukrayna'nın işgalden arındırılması ve toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilmesine yönelik uluslararası çabaları pekiştirmek, Rusya Federasyonu Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol'un geçici işgalinin yol açtığı sonuçların üstesinden gelmek ve vatandaşların hak ve menfaatlerini korumak için Ukrayna Halkının etnik ve kültürel mirasının önemli bir bileşeni olarak Kırım Tatar dilinin Ukrayna'sı Karar Veriyor :

1. Ukrayna'da Kırım Platformu Kurucu Zirvesi'nin hazırlanması ve düzenlenmesi için Organizasyon Komitesinin kurulması.

2. Ukrayna'da Kırım Platformu Kurucu Zirvesi'nin hazırlanması ve düzenlenmesi için Organizasyon Komitesi personelini onaylamak (ekli).

3. Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna'nın Kırım Platformu faaliyetlerine katılımının koordinasyonunu sağlamak.

4. Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinin geçici olarak işgal edilmiş topraklarının ayrılması ve yeniden entegrasyonu için bir taslak Strateji hazırlamak için Ukrayna Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreterine.

5. Ukrayna Bakanlar Kurulu:

1) 2022 - 2032 Kırım Tatar Dilini Geliştirme Stratejisini altı ay içinde geliştirmek ve onaylamak;

2) Kırım Tatar dilinin gelişmesi için öncelikli tedbirlerin, özellikle de Latin alfabesi temelinde Kırım Tatar alfabesinin onaylanmasının geliştirilmesi ve uygulanmasını sağlamak;

3) Ukrayna'nın uluslararası ortaklarının, 2022-2032 için BM Genel Kurulu tarafından ilan edilen Uluslararası Yerli Dilleri On Yılı bağlamında ve Yerli Meseleleri BM Daimi Forumu dahil olmak üzere, Kırım Tatar dilini geliştirmek için alınan tedbirler hakkında bilgilendirilmesini sağlamak. ;

4) Kırım Tatar dilini geliştirmeye yönelik önlemler için uygun bilgi desteği sağlamak.

6. Bu Karar, yayımı tarihinde yürürlüğe girecektir.

Ukrayna Cumhurbaşkanı V.ZELENSKY

26 Şubat 2021