DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-06-2021 14:16   Güncelleme : 22-06-2021 14:21

Korona ile adı anılan Wuhan laboratuvarına ödül

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının çıkış nedeni, hala belirsizliğini koruyor. Virüsün Çin’in Vuhan kentindeki laboratuvarda geliştirildiği ve buradan sızdığı iddialarıyla birlikte tüm dünya tarafından adının duyulduğu Wuhan Viroloji Enstitüsü, Çin hükümeti tarafından oldukça prestijli bir ödül olan ‘Çin’in en iyi bilim ödülü’ne aday gösterildi. Koronavirüs tartışmalarının odağındaki laboratuvarın, bilim ödülüne aday gösterilmesi ise oldukça tepki çekti.

Korona ile adı anılan Wuhan laboratuvarına ödül

Dünya çapında etkilerinin halen devam ettiği koronavirüs salgını, çıkışındaki belirsizlikler nedeniyle konuşulmaya devam ediyor. Çin'in Vuhan kentinde çıkarak dünyaya yayıldığı düşünülen, doğal mı yoksa laboratuvar ortamında mı üretildiğine ilişkin tartışmaların devam ettiği koronavirüs için en kuvvetli iddialardan biri, şüphesiz virüsün Wuhan Viroloji Enstitüsü ile yakından ilişkili olduğu. 

Salgının başından bu yana tüm okların üzerine yöneldiği Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarı, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ekibi tarafından incelenmiş, ancak net bir sonuç elde edilememişti. Bununla birlikte araştırmacılar tarafından ortaya sürülen birçok haberde, Vuhan laboratuvarına dair ciddi iddialar ortaya atılmıştı 

Amerikan ve İngiliz araştırmacıların bağımsız raporlarında, virüsün genetik yapısının laboratuvar koşullarında oluşturulmuş olduğu iddiası yer almış, bu oluşumda ise Vuhanlı bilim insanlarının imzası olduğu, tartışılmaz biçimde yer almıştı. 

Tüm raporların odak noktası olan Wuhan Viroloji Enstitüsü'nün direktörü Shi Zhengli, New York Times muhabirine verdiği röportajda iddiaları kesin bir biçimde reddetmiş, küresel pandemi felaketinden laboratuvarın sorumlu olmadığını savunarak, "Kanıtı olmayan bir şeye ben nasıl kanıt göstereyim." ifadesini kullanmıştı. 

PANDE.İLE MÜCADELEDE BAŞARI ÖDÜLÜ

İngiliz Daily Mail gazetesinde yer alan habere göre, Wuhan Viroloji Enstitüsü laboratuvarı, Çin Bilimler Akademisi tarafından 2021 Üstün Bilim ve Teknoloji Başarı Ödülü'ne aday gösterildi. Ülkenin en prestijli ödüllerinden biri olan Üstün Bilim ve Teknoloji Başarı Ödülü'ne olan adaylığına, enstitünün pandemi sırasındaki çalışmaları nedeniyle alındığı bilgisinin altı çizildi.

Adaylık ilanında, laboratuvarın tartışmalı direktörü Zhengli'den de övgüyle bahsedildi.