DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-02-2021 13:10   Güncelleme : 20-02-2021 21:08

Mezarı Şerif-Kabil-Peşaver demir yolu inşaatı başlıyor

Aralık 2018'de Özbekistan, Afganistan ve Pakistan tarafından kurulan komisyonla imzalanan protokolde demir yolu Mezarı Şerif-Kabil-Peşaver'' Demir yolu inşaatının ön protokolü imzalanırken gelen açıklamalara göre Mart ayında demir yolunun inşaatına başlanılacağı duyuruldu.

Mezarı Şerif-Kabil-Peşaver demir yolu inşaatı başlıyor

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te Afganistan ve Pakistan'ın katılımıyla gerçekleşen Üçlü Çalışma grubunun ilk toplantısında demir yolunun inşaatı için belirlenen yol haritası kabul edildi. 

Özbekistan Başbakan Yardımcısı, Yatırım ve Dış Ticaret Bakanı Sardar Umrzakov, Afganistan Dışişleri Bakanı Muhammed Hanif Atmar ve Pakistan Başbakanı'nın ticaret, sanayi ve yatırımlardan sorumlu danışmanı Abdul Rezzak Davud'un katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, "Mezarı Şerif-Kabil-Peşaver" demir yolunun inşaatıyla ilgili konular ele alındı.

Demir yolunun avantajları ve zaman tasarrufları hakkında açıklamalar yapılırken, Orta Asya Ülkelerinin limanlara en kısa sürede ulaşımı ve transit karayolu ile artan masrafların demir yolu taşımacalığı ile tasarruf edileceği vurgulandı.