SİYASET
Giriş Tarihi : 04-02-2021 18:51   Güncelleme : 04-02-2021 19:10

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE KÜLLİYEDE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİ

Yeni Anayasa Hazırlığı Pençe Kaplan harekatı kapsamı gibi konularda Cumhurbaşkanı Erdoğan MHP Lideri Devlet Bahçeli İle Cumhubaşkanlığı Külliyesinde 15.37 de başlayan ve yaklaşık bir saat süren bir görüşme gerçekleştirdi.

MHP LİDERİ DEVLET BAHÇELİ CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE KÜLLİYEDE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİ

Basına kapalı yapılan toplantıda iki liderinde gündemi güncel siyasi gelişmelerdi.

Toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.

Toplantıda temel olarak ele alınan konular, 

Yeni Anayasa Hazırlğı,  Pençe Kaplan Harekatı Libyada'ki son durum ve iç siyasette yaşanan gelişmeleedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Anayasa ile ilgili daha önce yapmış olduğu açıklamada,

Kapsamlı bir çalışmayı kamuoyuyla paylaşacağız. Yasamanın alanı ile ilgili konularla ilgili Meclis, idari alanda Cumhurbaşkanlığımızda gereken müşahhas adımları atmaya başlayacağız. Ne kadar değiştirirsek değiştirelim Anayasa'nın ruhuna dercedilen darbe ve vesayet izini silmek mümkün olmuyor. Daha önce yeni bir anayasa girişiminde bulunmuştuk. Meclis'te sandalye sayılarına bakmadan tüm partilerden eşit temsilcileri ile başlatılan çalışmalar CHP'nin süreci tıkaması ile maalesef neticeye ulaşamamıştır.

Türkiye'nin yeni bir anayasayı çalışmasının vakti gelmiştir. Öyle terör örgütüyle iltisakların gölgesinde yürütülebilecek bir iş değildir. Milletin gözü önünde ve onun temsilcilerinin tamamının katılımıyla şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi, ortaya çıkan metnin mutlaka milletin takdirine sunulması gerekmektedir. Önümüzdeki yeni dönemde yeni anayasa için harekete geçebiliriz." olarak açıklamıştı.

MHP LİDERi Devlet Bahçeli'de Yeni Anayasa'ya ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a destek vererek, 

Dün yapılan Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın hitamında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından; “Belki de şimdi Türkiye’nin yeni bir anayasayı tartışma vakti gelmiştir” açıklaması gündemin ağırlık merkezine yerleşmiştir.

Yürürlükteki 1982 Anayasa’nda bugüne kadar 19 defada 184 değişiklik yapılmasına rağmen vesayetin derinlere nüfuz etmiş iz ve kalıntıları bir türlü silinememiştir.

Bunun pek çok nedeni olsa da, en önemlisi Anayasa’nın dayandığı fikir, düşünce ve esasların demokratik nitelikten mahrumiyetidir.

Bu kapsamda vasat bulan sıcak tartışmaların hız kesmeden, bilahare yoğunlaşıp yaygınlaşarak bugünlere ulaştığı herkesin bildiği gerçekler arasındadır.

Bütün hukuk kuralları gibi, anayasalar da belirlenmiş ve üzerinde nitelikli uzlaşma sağlanmış normlar içermektedir.

Anayasa bir devletin temel yapısını ihtiva etmekle birlikte, bu temel yapı içindeki kurum ve kuralların nasıl ve hangi ilkelere uygun olarak işleyeceğini hem gözetmekte hem de göstermektedir.

Bir toplum sözleşmesi çerçevesinde devletin kuruluş esaslarını belirleyip fonksiyonel hale getiren anayasanın diğer hukuk metinlerinden muhteva olarak farklılıklar içermesi şüphesiz kaçınılmazdır. Açıklamalarında bulunmuştu.