GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-06-2022 23:38   Güncelleme : 04-06-2022 23:38

MHP Lideri Devlet Bahçeli: Yaktığımız meşale inanıyorum ki geleceği aydınlatacak, geleceğin kuytu köşelerine ışıklar salacaktır

Siyaset ve Liderlik Okulu’nun 17. Dönem Sertifika Töreni’nde konuşma yapan MHP Lideri Devlet Bahçeli önemli açıklamalarda bulundu.

MHP Lideri Devlet Bahçeli: Yaktığımız meşale inanıyorum ki geleceği aydınlatacak, geleceğin kuytu köşelerine ışıklar salacaktır

"Eğitimin hayat boyu devamına inanan birisi olarak Siyaset ve Liderlik Okulu’muzun faal halde bulunmasına, faaliyetlerinin kesintisiz yürütülmesine büyük bir önem veriyorum.
Yaktığımız meşale inanıyorum ki geleceği aydınlatacak, geleceğin kuytu köşelerine ışıklar salacaktır.
En azından beklentim, ümidim ve halisane temennim budur.
Siyaset yalnızca teorik kalıp ve şablon kavramlarla açıklanamaz.
Siyaset yalnızca kitabi ifadelerle, donmuş ve katılaşmış kaidelerle anlaşılamaz.
Her şeyden evvel siyaset statik değil dinamik bir süreçtir.
İbn-i Haldun siyaseti tarif ederken hem akla hem de bekaya vurgu yapmıştır.
Bir diğer anlatımla siyaset, hayatın olağan veya olağanüstü akışı sırasında, yığınak yığınak biriken karmaşık sorunların her insanı sürüklediği çıkmaz sokaklardan kurtarma becerisinin kuvveden fiile geçmesidir.
Siyaset daha iyi, daha güvenli, daha dengeli ve daha gelişmiş bir hayatın fazilet ve fikir mihverinde formüle edilmesi, müteakiben de tatbik ve temin erdemidir.Ne siyasetsiz bir hayat, ne de hayatsız bir siyaset mümkündür.
Hayat bedense, siyaset bu bedende dolaşan kandır.
Bu zaviyeden baktığımızda usta kalemimiz Peyami Safa’nın dediğine kulak vermemiz gerekmektedir: Nitekim ona göre siyaset mecburiyettir.
Hayat ise Allah’ın insana bahşettiği bir ikramdır.
Bu ilahi ikramın nasıl ve ne şekilde kullanılacağı ilk önce bir karar ve kalp işidir.
Meselenin can alıcı noktası ve siyasetin devreye girdiği aşama da buradadır.
Esasen siyaset ve hayatı birbirinden ayırmak, ayrı görmek mümkün ve muhtemel olmadığı gibi, tam tersi bir tasavvur ve teşebbüs yanlış sonuçlara kapı açacaktır."