GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-08-2021 12:43   Güncelleme : 24-08-2021 12:58

Muhalefeti cahillikle suçladı

SÖZCÜ Yazarlarından Soner Yalçın, bugün Bi karar verin: Hangi Erdoğan başlığıyla dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Arada bir, bozuk saatin günde iki kez doğruyu göstermesi gibi, mantıklı bir yazıya imza atan Yalçın, CHP’lileri ve Kemalistleri kızdırdı…

Muhalefeti cahillikle suçladı

Türkiye’deki göçmenler üzerinden yaşanan tartışmaya ve Afganistan’ı ele geçiren Taliban’ın durumuna değinen Soner Yalçın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Türkiye’nin Taliban sevdalısı gibi gösterilmesine örnekleriyle karşı çıktı…

TARİHTEN ÖRNEKLER VERDİ...

Yazısına “Erdoğan/AKP iktidarının, Taliban ile ilişki kurma ihtimali “Bizim Mahalle” insanında infial yarattı” diyerek başlayan Soner Yalçın, şu ifadeleri kullandı:

“Oysa:Türkiye-Afganistan diplomatik ilişkileri 100’üncü yılına girdi. Hangi rejimler altında, kimler geldi kimler geçti iktidarlardan. Afganistan’ın dünyanın kalbi olarak tanımlanan Avrasya coğrafyasının anahtarı konumunda olmasının bunda etkisi oldu. Ama Türkiye Afganistan’a hiçbir zaman sömürgeci gibi yaklaşmadı. Mustafa Kemal’den beri dış politikamız değişmedi; güçlü ve istikrarlı Afganistan, Türkiye’nin çıkarınadır!

Bu sebeple Erdoğan/AKP iktidarı da Taliban’ın bugün yıktığı eski yönetime 2018-2020 aralığında 220 milyon dolar yardımda bulundu. Bunun 62 milyon doları Taliban’a karşı yapılan savunma-silah yardımıydı. (Keza eğitim yardımı da yaptı: Maarif Vakfı’nın Afganistan’da iki lisesi var. Bu okullarda 218’i kız toplam 422 öğrenci eğitim görüyor.)”

SOMALİ’DE OLANLAR

İşte Soner Yalçın’ın yazısından bazı bölümler:

“Hani sosyal medyada “Erdoğan Taliban ile el sıkışacak, Türkiye’ye şeriat gelecek” deniyor ya…

-Erdoğan/AKP iktidara gelince Somali’deki Federal Geçiş Hükümeti ile sıkı ilişkiler kurdu. Büyükelçiliği tekrar faaliyete geçirdi, konsolosluk açtı. 2011 kuraklığında 210 milyon dolar yardım yaptı. Hastaneler yaptı. Uluslararası havalimanı revize etti; 15 uçaklık kapasiteyi 60 uçağa çıkardı; THY bu ülkeye uçmaya başladı. Mogadişu Limanı, 20 yıllık süreyle Türk şirkete kiralandı. Vs.

- Yirmi yıl sonra yapılabilen 2012 seçiminde Barış ve Kalkınma Partisi lideri Hasan Şeyh Mahmut’u destekledi. Ardından 2017’de bu göreve gelen (Amerikan vatandaşlığı da bulunan) Muhammet Abdullah Muhammet’e destek veriyor...

- Peki, Erdoğan/AKP iktidarı, Somali hükümetini kime karşı “himaye” ediyor? Türk Ordusu, Somali Ordusu’nu kime karşı savaşması için eğitiyor? Radikal İslami örgüt; Hareket eş-Şebab el-Mücahidin!

Eee hani Erdoğan/AKP iktidarı Taliban ile el sıkışarak Türkiye’ye şeriat getirecekti?

BİLGİSİZ MUHALEFET

Hareket eş-Şebab el-Mücahidin... Kısaca “eş-Şebab” diye tanınıyor.

Taliban gibi Cihatçı Vehhabi... Şubat 2012’de yayınladığı video mesajla el-Kaide’ye bağlandığını ilan etti.

Yirmi bine yakın silahlı militanı olduğu tahmin ediliyor. Ülkenin güneyini kontrol ediyor.

Sadece Somali’de değil başka ülkelerde de terör faaliyetine yapıyor. Örneğin Kenya/ Nairobi’deki bir alışveriş merkezine düzenlediği saldırıda 67 kişiyi öldürdü! Garissa Üniversitesi’nde ise 148 öğrenciyi katletti.

Savaştığını açıkladığı yedi ülkeden biri Türkiye!

Toparlarsam:

Eğer Erdoğan/AKP iktidarı, Taliban ile anlaşıp Türkiye’ye şeriatı getirecekse Somali’deki mevcut iktidarla bir olup eş-Şebab ile niye savaşıyor? Taliban ile eş Şebab arasında fark yok!

Yani arkadaşlar...

Sizlerden rica ediyorum; eğer kendinizi Atatürk’ün öğrencisi olarak görüyorsanız okumalısınız, araştırmalısınız. Ve şunu unutmayınız:

İktidarlar gelip geçicidir; aslolanın Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Sosyal medya vasatlığını yüceltmekten vazgeçiniz.

 

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ