GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-05-2021 16:38   Güncelleme : 22-05-2021 16:38

NATO: Müttefikimiz Türkiye ile işbirliği büyük önem arz ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmenin ardından Türkiye ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. “Ortak öncelikler konusunda müttefikimiz Türkiye ile iş birliğinin sürdürülmesi büyük önem taşımaktadır.” diyen Blinken, Yunanistan ile yapıcı görüşmelere destek verdiklerini dile getirdi.

NATO: Müttefikimiz Türkiye ile işbirliği büyük önem arz ediyor

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, dün Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Twitter hesabından görüşmeye ilişkin açıklamalarda bulundu. Blinken, “Bugün Mevlüt Çavuşoğlu ile tam da zamanında konuşma fırsatı buldum. Ortak öncelikler konusunda NATO Müttefikimiz Türkiye ile iş birliğinin sürdürülmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca Yunanistan ile yapıcı görüşmelere desteğimizi dile getirdim. Demokrasi ve insan haklarının önemini vurguladım.” ifadelerini paylaştı. 

ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price ise söz konusu görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yayımlayarak; “Bakan Blinken ve Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye ve Afganistan’daki ortak çıkarlarımız da dahil olmak üzere ABD ile Türkiye arasındaki iş birliğinin önemini görüştü.” dedi.
Price, Blinken’ın, NATO müttefikleri Türkiye ve Yunanistan arasındaki müzakerelere ABD’nin desteğinin sürdüğünü ilettiğini kaydetti.