GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-08-2021 15:52   Güncelleme : 18-08-2021 15:55

O zaman neden TSK'nın sınır operasyonuna karşı çıktın?

CHP Genel Merkez Binasına, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Afgan mültecilere yönelik açıklamalarında yer alan, "Sınır Namustur" sözünün yer aldığı bir afiş asıldı. Kılıçdaroğlu, aynı tutumu PKK/PYD için göstermemiş, “Bizim için YPG terör örgütü değildir” diyerek TSK’nın bölgeye operasyonuna şiddetle karşı çıkmıştı. Kılıçdaroğlu, sınır güvenliği için yapılan operasyona ise “PYD bize mi saldıracak?” diyerek sert tepki göstermişti.

O zaman neden TSK'nın sınır operasyonuna karşı çıktın?

CHP Genel Merkez Binasına, Kemal Kılıçdaroğlu'nun Afgan mültecilere yönelik açıklamalarında yer alan, "Sınır Namustur" sözünün yer aldığı bir afiş asıldı. Aynı söz, parti genel merkezindeki dijital akranlara da yansıtılırken, Kılıçdaroğlu'nun sosyal medya hesabına da sabitlendi. Kılıçdaroğlu’nun göçmenlere yönelik bu tavrına karşı ise sosyal medya kullanıcıları “TSK, PKK/YPG/PYD’ye operasyon yaparken niye göstermedin? Sınır güvenliğimiz için yapılan bu operasyona neden karşı çıktın?” diye sordu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Mart yerel seçimleri öncesi Türkiye'yi dışarıdan tehdit eden teröristler olan PYD/YPG’ye destek açıklamaları infial uyandırmıştı. Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında "Türkiye'nin beka sorunu yok, ABD'nin desteklediği teröristler bize saldırmaz" demişti.

"YPG TERÖR ÖRGÜTÜ DEĞİLDİR"

Kılıçdaroğlu daha önce de terör örgüyü YPG'ye kol kanat gererek "Bizim için YPG terör örgütü değildir. Şimdi bir kere terör örgütü olarak sivillere genç, yaşlı, kadın, erkek demeden öldüren örgütlenmelere biz 'terör örgütü' diyoruz. PKK bu bağlamda terör örgütüydü, çünkü genç, yaşlı, kadın, erkek demeden katletti. Ancak YPG'nin şu ana kadar Türkiye'ye veya kendi halkına yönelik böyle bir uygulaması olmadı. Olursa tabii ona da karşı çıkarız. YPG kendi vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur." demişti.