YEREL
Giriş Tarihi : 25-02-2021 14:29   Güncelleme : 25-02-2021 14:37

Obruk Gölü’nde azalan su endişelendirdi

Konya'daki Obruk Gölü'nde su seviyesi 33 yılda 28 metre düştü. Konya Teknik Üniversitesi Jeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık, "Eğer biz yer altı sularını bu şekilde kullanmaya devam edersek bir gün susuz kalacağımız gerçeğiyle karşı karşıya kalacağız. Dolayısıyla tedbirlerin acilen alınması gerekiyor" dedi.

Obruk Gölü’nde azalan su endişelendirdi

Konya’da, özellikle Karapınar ilçesinde irili ufaklı 600’e yakın obruk yer alıyor. Bazılarının dibinde su bulunurken, bazılarının ise zemini kuru oluyor.

Konya- Aksaray karayolunun 70’inci kilometresinde, Kızören mevkiinde oluşan obruk ise içinde tatlı suyun birikmesiyle göle döndü. 300 metre çapında, 145 metre derinliğe sahip Obruk Gölü, Kapadokya güzergahında olduğu için de özellikle Çin ve Kore’den gelen turistlerin ilgisini çekiyor.

Tur otobüsleriyle doğal güzelliği görmek için gelen turistler, obruğun eşsiz görüntüsü karşısında fotoğraf çektiriyor. Bulunduğu mahalleye ve bitişiğinde Selçuklular döneminde yapılan hana ismini veren Obruk Gölü, yazın ilk aylarında koyu lacivert ve yeşil olan renginin yaz ilerledikçe çivit mavisi, berrak hal alma özelliğini taşıyor.

Yer altı su seviyesinin 45 metre derinliklerine kadar düştüğü Konya Ovası’ndaki diğer göllerde olduğu gibi Obruk Gölü’nde de su seviyesi azaldı. 1988’deki fotoğraflara bakıldığında su seviyesi yüzeydeyken, şimdi 28 metre azaldı.