GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-05-2021 16:42   Güncelleme : 22-05-2021 16:42

Rus Dışişleri sözcüsünden küstah Türkiye açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, haftalık basın toplantısında küstah açıklamalarda bulundu. Zaharova, Türkiye’nin Kırım Tatar sürgününün 77. yıl dönümünde yaptığı açıklamasının endişe verici olduğunu belirterek, “Biz de Türkiye’nin kendi etnik ve dini sorunlarıyla ilgilenmek zorunda kalırız.” dedi.

Rus Dışişleri sözcüsünden küstah Türkiye açıklaması

Rusya, Türkiye Dışişleri Bakanlığının Kırım Tatar sürgününün 77. yıl dönümünde yaptığı açıklamadan rahatsız oldu. Haftalık basın toplantısında konu ile ilgili açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova,”2014 yılına kadar uluslararası kuruluşların Kırım Tatarlarının etnik ve kültürel haklarının uygulanması konusunda Ukrayna’ya yönelttiği çok sayıdaki şikayeti ısrarla görmezden Türk hükumetinin günümüzde Kırım Tatarlarının durumu hakkında endişe duyduğunu göstermesi, bunun konjonktürel nitelik taşıdığını doğruluyor. Nitekim sosyolojik araştırmaların sonuçlarına göre 2020’de Kırımlıların yüzde 96’sı etnik gruplar ve farklı mezhepler arasındaki ilişkilerin ‘iyi niyetli’ olduğunu belirtti” ifadelerini kullandı.

ZAHAROVA: BİZ DE TÜRKİYE’DEKİ SORUNLARLA İLGİLENMEK ZORUNDA KALMAYALIM

Türkiye’nin Kırım Tatarları ile ilgili açıklamasının şüpheli olduğunu belirten Zaharova, küstah bir şekilde Türkiye’ye tehdit ederek şöyle konuştu:

“Türkiye’nin Kırım Tatarları ve Kırım konusundaki söylemleri endişe verici, eğer değiştirmezse, biz de Türkiye’nin kendi etnik ve dini sorunlarıyla ilgilenmek zorunda kalırız.Biz bunu yapmak istemiyoruz, bu nedenle Türkiye Dışişleri Bakanlığı’nın bizi duyacağını umuyorum. Türk siyasetçilerin, etnik faktörü, en başta etnik grupların çıkarlarına darbe vuran jeopolitik oyun aracı olarak kullanmaktan vazgeçme zamanı çoktan geldi“