DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-02-2021 15:20   Güncelleme : 06-02-2021 15:20

RUS İŞGALCİLERİN KIRIMOĞLU HAKKINDA AÇTIĞI DÜZMECE DAVA GÖRÜLMEYE DEVAM EDİYOR

Rus işgalcilerin Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı kurguladığı dava, Kremlin kontrolündeki sözde Arman Pazarı (Armyansk) Şehir Mahkemesinde görülmeye devam ediyor. 4-5 Şubat 2021 tarihinde yapılan duruşmalarda iddia makamının iki tanığı ifade verdi. Sözde savcı, dava dosyasının birinci ve ikinci ciltlerinde bildirilen bir dizi yazılı kanıt sundu.

RUS İŞGALCİLERİN KIRIMOĞLU HAKKINDA AÇTIĞI DÜZMECE DAVA GÖRÜLMEYE DEVAM EDİYOR

Rus işgali altında bulunan Kırım’daki sözde Arman Pazarı Şehir Mahkemesinde, işgalcilerin Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’na karşı açtığı sözde dava 4 ve 5 Şubat tarihlerinde görülmeye devam etti. 4 Şubat 2021 tarihinde yapılan duruşma sırasında, “iddia makamının” ifade veren iki “tanığı”, Kırımoğlu’nun Mayıs 2014’te Kırım’ın idari sınırını geçme girişiminde bulunmadığını dile getirdi.

Olay günü işgalcilerin kontrol noktasında görevli olan ilk “tanık” Vyaçeslav Dorofeyev, olayın gerçekleştiği 3 Mayıs günü, kontrol noktasında uygun işaretler bulunmadığını ve Kırım’a giden pek çok kişinin böyle bir kontrol noktasının varlığından haberdar olmadığını söyledi. Sözde tanık ifadesinde, 3 Mayıs’ta kontrol noktasında büyük bir grup insan göründüğünü, silah sesleri duyduğunu ve bu kişilerin kontrol noktasından geçtiğini veya orada kaldığını gördüğünü anlattı. Bunun ardından, kendisine ekipmanın bir kısmını alarak güvenli bir mesafeye uzaklaşmasının emredildiğini belirten, bu mesafeden Kırımoğlu’nu gördüğünü söyleyen tanık, Kırımoğlu’nun Arman Pazarı tarafına geçmeye çalıştığına dair herhangi bir bilgi vermedi.

Aynı gün Rus kontrol noktasında görev yapan ikinci “tanık” Sergey Zavorukin, ellerinde sopalarla sayıları en az 4 bin olan bir grup kişinin kontrol noktasını ele geçirdiğini iddia etti. Aynı zamanda bu insanların güya kendisine jestlerle onu asacaklarını söylediğini ileri süren sözde tanık, sınır görevlilerinin rehin alınacağından korktuğu için onlara işlerini bırakıp güvenli bir mesafeye gitmelerini emrettiğini, sonra da kontrol noktasında beliren Kırımoğlu’nun “propaganda yapmaya” başladığını iddia etti.

Zavorukin, Kırımoğlu’nun kontrol noktasından Arman Pazarı’na doğru hareket etmediğini doğrularken, Kırımoğlu ile pasaport kontrolü ile ilgili herhangi bir işlem yapmadığını ve bunu başka birinin yaptığını görmediğini anlattı.

Öte yandan Zavorukin, kontrol noktasında bulunduğu sırada Kırımoğlu ile Tataristanlı bir üst düzey yetkilisinin görüştüğünü, yetkilinin soyadını ve ne konuştuklarını bilmediğini söyledi. Sözde tanık ayrıca, olay yerinde sınırın varlığını gösteren işaretlerin olup olmadığını hatırlamadığını ileri sürdü.

5 Şubat günü yapılan duruşma sırasında sözde savcı, dava dosyasındaki kanıtların sunumunu yaptı. Avukat Nikolay Polozov’un bildirdiğine göre, duruşma sırasında, Kırımoğlu’nun yasa dışı şekilde geçtiği iddia edilen Arman Pazarı bölgesinde bulunan sınır kontrol noktasındaki olay yeri inceleme tutanağı incelendi.

Avukat, dava dosyasındaki fotoğraf tablosunda, olay yerinde devlet sınırının bulunduğunu gösteren hiçbir işaret olmadığını, kontrol noktasında da gerekli bilgilendirme tabelalarının bulunmadığını belirtti. Polozov, sıradaki duruşmanın 11 Şubat 2021 tarihinde yapılacağını bildirdi.

Bilindiği üzere, KTMM “Dünya Şiddete ve İşgale Karşı Onur Yürüyüşü” kampanyası başlatmıştı. Ukrayna’nın ana kısmından yola çıkılıp, işgalci Rusya tarafından konulan Kırım idari sınırının geçilmesinin hedeflendiği yürüyüşe, dünyanın pek çok ülkesinden yaklaşık 15 bin kişilik katılım bekleniyordu. 3 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan yürüyüş, koronavirüs salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelendi.

Kremlin kontrolündeki sözde Soruşturma Komitesi, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov’un işgale karşı Kırım Yürüyüşünü ilan etmesinden sonra 23 Mart 2020 tarihinde benzer bir soruşturma açmıştı. Sözde Soruşturma Komitesi tarafından yayınlanan açıklamada, “Çubarov, Rusya’nın toprak bütünlüğünü bozmayı amaçlayan toplu eylemleri organize etmek ve kamuya açık olarak bu eylemleri gerçekleştirme çağrıları yapmakla suçlanıyor.” ifadeleri kullanılmıştı.