DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-02-2021 12:18   Güncelleme : 06-02-2021 12:31

RUSYA İLE İSPANYA ARASINDA GERİLİM

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, hapis cezası alan Rus muhalif Aleksey Navalnıy ile tutuklu Katalan siyasetçileri kıyaslaması, İspanya ve Rusya arasında diplomatik krize neden oldu.

RUSYA İLE İSPANYA ARASINDA GERİLİM

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un, hapis cezası alan Rus muhalif Aleksey Navalnıy ile tutuklu Katalan siyasetçileri kıyaslaması, İspanya ve Rusya arasında diplomatik krize neden oldu.

İspanya Dışişleri Baakanı Arancha Gonzalez Laya,ise bu açıklamaya karşı İspanya ulusal radyosunda verdiği bir demeçte "İspanya'da siyasi tutuklu yok. Tutuklu olan siyasetçiler var." dedi.

Laya iki ülke arasında demokrasi kıyaslaması yapmak istemediğini söylesede İspanya tam demokrasi ile yönetilen 23 ülkeden biryken Rusya ise 167 ülkenin içinde 126. sırada şeklinde açıklama yaptı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, bugün Lavrov ile yaptığı görüşme sırasında, hapis cezası alan Rus muhalif Aleksey Navalnıy'ın serbest bırakılmasını istemişti.

Lavrov ise Navalnıy'ın durumunu İspanya'nın Katalonya özerk yönetiminde bağımsızlık girişimlerinden dolayı hapis cezası alan 9 Katalan siyasetçiyle kıyaslamış ve "Katalan siyasi tutuklular" ifadesini kullanmıştı.

İspanya'da koalisyon hükümetinin küçük ortağı Unidos Podemos partisinin başkanı ve Başbakan Yardımcısı Pablo İglesias da İspanya'da hakkında arama ve tutuklama emri bulunan eski Katalonya özerk hükümet başkanı ve şu anda Avrupa parlamenteri olan, Belçika'da yaşayan Carles Puigdemont için "sürgündeki siyasetçi" ifadesini kullanmış ve bu, muhalefet partileri başta olmak üzere ülke içinde sert tepki almıştı.

İspanya'da tutuklu olan Katalan siyasetçilerin durumuna bakıldığından ise;

Anayasa Mahkemesinin iptal kararına rağmen 1 Ekim 2017'de Katalonya'da yapılan bağımsızlık referandumundan dolayı Yüksek Mahkemede tutuklu yargılanan eski Katalonya özerk yönetim hükümetinden 9 siyasetçi, isyana teşvik, kamu parasını kötüye kullanma ve devletin kurumlarına itaatsizlik suçlarından Ekim 2019'da açıklanan kararla 9 ila 13 yıl hapis cezası almıştı.

Katalonya özerk yönetim hükümeti başkanlığının, yarı serbestlik hakkı tanıdığı söz konusu Katalan siyasetçiler, geçen haftadan itibaren hafta içi gündüz sadece yatmaya gitmek şartıyla cezaevinden çıkmıştı.

14 Şubat'ta Katalonya'da yapılacak yerel seçimlerde bulunucak Katalon siyasetçiler bağlı oldukları siyasi partiler ve kendiler için merkezi hükümetten af talebinde bulundular.