DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-02-2021 13:58   Güncelleme : 04-02-2021 14:29

RUSYA'DAN KIBRIS VE TÜRKİYE GARANTÖRLÜĞÜNÜ HEDEF ALAN AÇIKLAMALAR GELDİ.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksander Grushko, Kıbrıs ile ilgili çözüm adı altında yatığı açıklamada mevcut garantör düzenin askeri yapı altında olduğunu savunurken yeni garantör yapının Birleşmiş Milletler Çatısı Altında olması gerektiğini söyledi. Uluslararası İlişkiler profesörü Sezai Çelik ise yapılan bu açıklama ile Rusya Türkiye'nin Kıbrıs'tan Asker çıkarmasını istiyor şeklinde yorumladı.

RUSYA'DAN KIBRIS VE TÜRKİYE GARANTÖRLÜĞÜNÜ HEDEF ALAN AÇIKLAMALAR GELDİ.

29. Ocak 2021 günü Atina'da Yuninistan Dışişleri Başkanlığı ile yaptığı görüşme sonrası gazetecilerin karşısına çıkan ve soruları cevaplayan Rusya Dışişleri Bşkan Yardımcısı Alexandre Grushko, Rusya’nın Kıbrıs çözümü konusundaki tutumunun değişmediğini, çözümün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına dayanması gerektiğini söyledi. Ancak Rus yetkilinin açıklamasında dikkat çeken bir konu daha vardı, bu da askeri garantörlük. Gruşko, bölgedeki günün şartlarına uymayan “mevcut eskimiş askeri garantilerin” olduğunu ileri sürerek, bunun BM Güvenlik Konseyi garantileri ile değiştirilmesi gerektiğini savundu.

 Çankırı Karatekin Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Sezai Özçelik ise, Rusya’nın bu açıklamayla Türkiye’ye karşı “havuç-sopa” yöntemi uyguladığını söyledi.

Rusya’nın burada amacının Kıbrıs’ta da bir oyuncu olduğunu göstermek olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özçelik, “Zaten Doğu Akdeniz’de Rusya’nın büyük bir varlığı var, askeri olarak ve donanma olarak. Kıbrıs politikasında da hem BM Güvenlik Konseyi üyesi olmasından dolayı hem de Suriye’de askeri güçleri olmasından dolayı Doğu Akdeniz’de ve Kıbrıs özelinde varlık göstermeye çalıştığını düşünüyorum. Rus Dışişleri Bakanlığı ‘evet biz Suriye’de varız ama aynı zamanda Kıbrıs’ta da varız ve Kıbrıs’ta yapılacak herhangi bir değişimde bizim de söz hakkımız var. Güvenlik Konseyi üyesi olmamızdan, aynı zamanda Doğu Akdeniz’deki varlığımızdan dolayı’ demek istiyor. Kıbrıs’ta garantör ülke olarak aslında sadece Türkiye, Yunanistan ve İngiltere var, onun dışında Amerika da var. Rusya ‘masada biz de varız’ demek istiyor.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’da şimdi Türkiye-Rusya-Azerbaycan üçlüsünün bir oluşumu olduğunu kaydeden Özçelik, “Rusya Kıbrıs’ta da da söz sahibi olmak istiyor, Doğu Akdeniz’deki etkisini artırmak istiyor.” dedi. Bunların yanı sıra Rusya’nın Ortodoks birliğini dünyaya göstermek için bu açıklamada bulunmuş olabileceğini belirten Özçelik, “Ayrıca şunu da söylemek gerekir ki, hem Kıbrıslılar hem Yunanlar hem Ruslar Ortodoks olduğu için o bağlamda Ortodoks birliğini dünyaya göstermek açısından da böyle bir açıklama yapmış olabilir.” diye kaydetti.