EĞİTİM
Giriş Tarihi : 28-05-2022 20:03   Güncelleme : 28-05-2022 20:03

Sanal Eğitim Nedir?

Sanal Eğitim Nedir?

Günümüz teknolojisinde gelişen dünyanın dört bir tarafından kullanıcılara erişim imkanı sağlayan sosyal mecralarda olumlu ve olumsuz eğitimler devam etmektedir. Özellikle küçük yaşta çocuklar olmak üzere gençlerin ilgiyle takip ettiği birçok uygulama ne yazık ki ahlaki ve kültürel zararlar vermektedir.
Örneğine sıkça rastladığımız "akım" olarak adlandırılan çoğu kullanıcının içinde bulunduğu bu olay gençlerimizi kötü yönde etkilemektedir. Yalnız karşısındakiler değil kendileri de bu etkiyi yaşamaktadır.
Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesinde bir genç sosyal mecradaki bir uygulama için video çekerken DSİ’ye ait sulama kanalına düşerek akıntıya kapılan 22 yaşındaki genç, boğularak hayatını kaybetti.
Etki boyutu görüldüğü üzere çok ciddi boyutlara da ulaşmaktadır.
Yüzyıllardan beri süregelen birçok etik kurallarımız günden güne tarihin tozlu sayfalarında yerini almaktadır. İnsanların sosyal mecralarda görüp artık normalleştirmeye başladığı her şey bize bir eksi daha koymaktadır. 
Eğlence adı altında yanlış davranışları kullanıcılar üzerinde manipüle ederek onların bakış açılarını tamamen altüst edip yozlaşmaya sebebiyet verilmektedir.
Bu konuda en büyük görev ebeveynlere düşmektedir. Onları yaşanabilecek olası tüm olumsuzluklardan korumak için bu görevi üstelenmeleri gerekir. Çocukların, ahlaki değerleri sanal alemde yanlış bir şekilde öğrenmemesi için anne babalar konuya el atmalıdır.
Öte yandan değişen dünya şartlarında sosyal mecraların güvenilir bir yer olmadığının altını çizmek gerekir. Sahte kimliklerle insanları aldatan kullanıcıların olduğu bir ortamda özellikle çocuklar korumasızdır. Karşısındaki kişiye güvenerek bilgilerini onunla paylaşabilir ve bunun neticesi kötü sonuçlanabilmektedir.
Değerlimizi küçük yaştan itibaren aşılayarak ve belirli bir yaş olgunluğuna ulaşmadan sanal aleme girmelerini önleyerek bu sorunun üstesinden gelebiliriz. 
Bugün alınacak her önlem yarın çocuğunuz için hayati önem taşıyacaktır.