EKONOMİ
Giriş Tarihi : 05-06-2022 21:34   Güncelleme : 05-06-2022 21:34

Sebze-Meyvedeki Fahiş Fiyat Artışlarının Önüne Geçecek Olan Hal Yasası'nda Sona Gelindi..

Sebze-Meyvedeki Fahiş Fiyat Artışlarının Önüne Geçecek Olan Hal Yasası'nda Sona Gelindi..

Çalışma ile fahiş boyutlara ulaşan fiyatları düşürmek için hal esnafının birbirine ürün satması önlenecek olan ve 2 yıldır üzerinde çalışılan "Hal Yasası" nda sona gelindi.
Bu Yasa yürürlüğe girdiğinde ; Büyükşehirlerde yeni haller açılacak, çürüme ve bozulmaya karşı soğuk zincir taşımacılığı desteklenecek, aracılar azalacak. Hallerin modernizasyonu sağlanarak teknolojiden daha fazla yararlanılması sağlanacak.

Fiyatların artmasına neden olan etkinlerden biri olan hal esnafının birbirine ürün satmasının da yasaklanacağı "Hal Yasası" na göre ayrıca; Ürünlerin el değiştirmesinin fiyat artışını da beraberinde getirdiği belirtilirken, bunun önlenmesine yönelik bir adım atılabileceğine dikkat çekiliyor.Ürün fiyatlarının belirlenmesindeki en önemli bir diğer kriter olan nakliye ve komisyon ücretlerine de bu kapsamda, üretici birliklerini ürünleri doğrudan hallere taşımasına olanak sağlayacak şekilde güçlendirecek bir düzenleme üzerinde çalışıldığı belirtildi. Böylelikle aracılar daha da azalacağı ve maliyet düşeceği için gıda fiyatlarının da düşeceği öngörülüyor.

Ancak bütün bu düzenlemelerden önce, ilk olarak fiyatları etkileyen tekelleşmenin ortadan kaldırılması planlanıyor. Bu kapsamda, Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere büyükşehirlerde yeni hallerin açılması sağlanacağı ve  Belediyeler bunu sağlayamazsa Ticaret Bakanlığı devreye gireceği ifade ediliyor.