SİYASET
Giriş Tarihi : 01-04-2021 13:38   Güncelleme : 01-04-2021 13:43

Siyam üçüzleri yine bir arada: CHP-İP ve HDP...

CHP, İYİ Parti ve HDP'in oylarıyla reddedilen Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi'nin yeniden TBMM Genel Kurulu'na getirileceğine dair haberler muhalefeti alarma geçirdi. Üç partinin grup başkanvekilleri art arda açıklama yaptı.

Siyam üçüzleri yine bir arada: CHP-İP ve HDP...

AKP'nin TBMM’ye getirdiği Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi dün muhalefet milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Cumhur İttifakı’nın, teklifi bugün yeniden oylatma ihtimaline karşı TBMM’de açıklama üzerine açıklama yaptı. 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş partileri adına TBMM’de konuya ilişkin art arda basın toplantıları düzenledi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: TBMM'de olağanüstü bir gün yaşıyoruz. Üç muhalefet partisi 10’ar dakika bölüşerek basın toplantısı yapıyoruz. Acilen konuşulması gereken hususlar var. AKP’nin Saray’dan aldığı talimatlar, milletvekili grubu üzerine kurmuş olduğu tahakküm, milletvekillerinin hangi kararı alacağını haftalar önce bakanlar tarafından bilinmesi….

İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu: Kanunun maddelerine geçilmediği için kanunun tümü Genel Kurul’da reddedilmiş sayılmaktadır. İç tüzüğün 76. maddesine göre; TBMM tarafından reddedilmiş olan kanun teklifleri ret tarihinden itibaren bir tam yıl geçmedikçe aynı yasama dönemi içerisinde yeniden verilemez. Beğenmediğiniz parlamento kararlarını milletvekillerinin iradesini yok sayarak değiştirmeye çalışmak bunun yol ve yöntemlerini aramak demokrasi ile bağdaşmayan bir durumdur.

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş: Oylama sonucu sabittir, nettir ve resmidir. Kanun teklifi reddedildiği için bunun dışında bir tartışma olamaz. Sonrasında oylamayı geçersiz saymak, iktidar lehine değiştirmek için bazı girişimler oldu… Meclis Başkanlık Divanı kendi çoğunluğuna dayanarak yapılan oylamayı geçersiz kabul etmek için Genel Kurul’da tekrar gündeme getirmeye çalışıyor. Böyle bir durum söz konusu değil. Bugün Meclis’in toplanması ve bunu değerlendirmesi katiyen iç tüzük hükümlerine aykırıdır. Çünkü ortada itiraz yok. Reddedilmiş bir oylama tekrar gerçekleştirilemez.