DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-02-2021 15:19   Güncelleme : 04-02-2021 15:48

SÖZDE KARABAĞ DIŞİŞLERİ BAŞKANLIĞI, SUŞA'DA AÇILACAK OKULDAN RAHATSIZ OLDU

Azerbaycan'ın işgalciler tarafından toplarkları için başlattığı ve başarılı olduğu tarihi harekat sonrasında Şuşa'da Ülkü Ocakları ve Eğitim Kültür Vakfı okul inşa etme çalışmaları Ermenistan'ın uzantısı olan sözde Karabağ Cumhuriyetçileri okulun açılmasının endişe verici olarak nitelendirdi.

SÖZDE KARABAĞ DIŞİŞLERİ BAŞKANLIĞI, SUŞA'DA AÇILACAK OKULDAN RAHATSIZ OLDU

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli;  Şuşa'da bir okul  yapılmasını hedeflediklerine dair açıklamalarda bulundu.  MHP ve Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından yaptırılacak olan okulla ilgili çalışmalara devam ederken, Karabağ’da işgalci konumunda olan ayrılıkçı Ermenilerden bu faaliyetlere karşı açıklama geldi. Ermeni teröristlerin Karabağ’da kurduğu Sözde Karabağ Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan’ın ve Türkiye’nin bölgedeki politikalarından rahatsız oldu. 

Ayrıca Karabağ'daki ayrılıkçı tereröist yapılanma Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkü Ocakları Eğitim  ve Kültür Vakfı 'nın faaliyetleri aşırıcı,  radikal ve Türkçü olarak nitelendirldi.

Şuşa'da okul için çalışmalara başlanırken 2 Şubat 2021 tarihinde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, eski Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ve Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım Bakü’de Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüştü. Görüşmeler ardından yapılan açıklamlarda okul için çalışmların devam edeceği açıklandı. 

Okul inşası için Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Bakü’de görüşen Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, inşa edilecek olan okulla ilgili, “Bu, bir örnek olacaktır. Türk dünyası büyük. İnşallah bu örnek arkasından oralarda bu tür projelerin gelmesini sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.