DÜNYA
Giriş Tarihi : 19-02-2021 22:11   Güncelleme : 23-02-2021 11:38

Şu Yunan’ın yaptığına bak: Osmanlı mezarlarını...

Her fırsatta Batı Trakya'daki Türk kültürel mirasına saldırmaktan geri durmayan Yunanistan, bu kez de Selanik'e bağlı Gargara köyünde 201 Osmanlı mezarının bulunduğu alanı iş makineleriyle talan etti. Spor salonu için yapılan hafriyat çalışmalarının ardından mezarların ortadan yok olduğu öğrenildi.

Şu Yunan’ın yaptığına bak: Osmanlı mezarlarını...

Yunanistan’da Selanik’e bağlı Gargara (Simantra) köyünde spor salonu yapımı için yürütülen çalışmalarında 201 adet Osmanlı mezarının ortadan yok olduğu belirtildi.

Yunanistan medyasının haberlerine göre hafriyat çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan mezarları gören iş makinesi operatörleri işi durdurdu. Halkidiki Tarihi Eserler Müdürlüğü'ne ve Nea Propontida (Yeni Bandırma) Belediyesi'ne haber verildi.

MECLİS KARARI İLE YOK EDİLDİ

Müze ve belediye yetkililerinin incelemelerinin ardından alanda hafriyat çalışmalarına meclis kararı ile izin verildi.

Belediye tarafından yapılan açıklamada, “Kazıda Osmanlı dönemine ait iki yüz bir (201) çukur şeklinde mezar ortaya çıkarıldı. Bunlar fotoğrafları çekildikten ve planlandıktan sonra inşaat alanından uzaklaştırıldı” denildi.

MÜSLÜMANLARDAN SERT TEPKİ

Köyde yaşayan Müslümanlar ise yaptıkları açıklamada, mezarların ortadan kaldırılmasına tepki göstererek şu ifadeleri kullandı:

“Bu mezarlardan çıkan kemikler nereye kaldırıldı, nasıl kaldırıldı? Gerekli hassasiyet gösterilmediği açıkça ortada, çünkü İslam dini kurallarına göre “nakli kubur” yapılması gerekirdi ve anlaşılan yapılmadan iş makineleriyle gelişi güzel bir şekilde kamyonlara doldurulup bir tarafa boşaltıldı. Böylece Osmanlı döneminde Gargara (Simantra) köyünden 1920-1922 yılları arasında mübadeleyle göç edenlerin mezarları silinip süpürüldü. Ölülerimize bu yapılan büyük bir saygısızlıktır.”