GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-07-2021 11:39   Güncelleme : 03-07-2021 11:43

Tosuncuk İstanbul'a getiriliyor

Tosuncuk İstanbul'a getiriliyor: İlk ifadesi İstanbul Havalimanı Adliyesi'nde alınacak

Tosuncuk İstanbul'a getiriliyor

Binlerce vatandaşı dolandırarak yurt dışına kaçan “Tosuncuk” lakaplı Mehmet Aydın, bu akşam İstanbul’da olacak. Aydın’in ilk ifadesi İstanbul Havalimanı Adliyesinde alınacak. 

Yüksek kar payı vaadiyle 'Çiftlik Bank' üzerinden binlerce kişiyi dolandıran Mehmet Aydın, yüklü miktarda parayla birlikte kayıplara karıştı. 3 yıldır firarda olan Aydın, yayınladığı videoyla teslim olacağını açıklamasının ardından Brezilya’daki Türk konsolosluğuna giderek teslim oldu.

 

ÖZEL EKİP BREZİLYA'DA HAZIR

Aydın’ın teslim olmasının ardından önemli bir gelişme yaşandı. Brezilya makamları, Türkiye’nin talebi üzerine Mehmet Aydın’ı sınır dışı etti. Bu kapsamda Türkiye’den 3 polisten oluşan özel ekip Brezilya’ya gitti. 

Aydın, Türkiye saatiyle 09.40’ta THY’ye ait TK-0016 sefer sayılı uçakla İstanbul’a getiriliyor. Uçağın 22.30 sularında İstanbul’da olması bekleniyor. İstanbul’a iner inmez gözaltına alınacak ve hakkındaki ilk işlem İstanbul Havalimanı Adliyesinde (Gaziosmanpaşa Adliyesi ek binası) yapılacak. Sorgulanmak üzere İstanbul Anadolu Başsavcılığına gönderilecek.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ'NDEN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, Mehmet Aydın’ın durumuna ilişkin yaptığı açıklamada, “Arkadaşlarımız aldılar. Getirecek uçak sabah 09.50’de hareket etti. Akşam 22.30 gibi Türkiye’de olacak” bilgisini verdi.

6 ÜLKE İLE İLETİŞİM KURULDU 

Adalet Bakanlığı, bugüne kadar Mehmet Aydın’ın görüldüğü iddia edilen her ülkeyle adli işbirliği çerçevesinde temasa geçti. Uruguay, Brezilya, Panama, Honduras, Kanada ve Ukrayna adli makamlarıyla yazışmalar yapıldı. Tosuncuk Aydın’ın Brezilya’da olduğu yönündeki duyum üzerine 2018 yılı Haziran ayında Brezilya’dan iadesi istendi. Yargı kararlarını içeren Adalet Bakanlığının iade talebi son olarak Şubat 2021’de bir kez daha Brezilya’ya hatırlatılarak iade talebi yinelendi.