SAĞLIK
Giriş Tarihi : 09-02-2022 19:47   Güncelleme : 09-02-2022 20:09

Türk bilim insanı Doç. Dr. Hande Özdinler, ALS UMUT OLDU !

Türk bilim insanı Doç. Dr. Hande Özdinler, ALS UMUT OLDU !

 

1996 yılında Doç. Dr. Hande ÖZDİNLER,  o zamanlar Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencisi olan kardeşi Ö. Tunç ÖZDİNLER’i 23 yaşında ani bir beyin kanaması nedeniyle kaybetti. Kardeşinin ölümü üzerine nöroloji bilimine yönelen Doç. Dr. ÖZDİNLER, aynı yıl ABD’ye giderek Northwestern Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. Bugün üniversitenin Beyin Motor Nöronları Araştırma Merkezi’nin yöneticisi olan ÖZDİNLER ve ekibinin yaptığıalışmalar sonucu  ALS hastalığına çare olacak bir kimyasal madde bulundu. Özdinler ve ekibi, NU-9 isimli kimyasal maddeyle ölen motor nöronları, 60 günlük bir tedavi sonrasında sağlıklı nöronlar seviyesine getirmeyi başardı.

Ekibiyle birlikte Umut vadeden madde üzerineklinik deneylerde başlayacaklarını ifade eden ÖZDİNLER yürütülen çalışmanın önemini şu sözlerle anlatıyor: “Üst motor nöronları hareketleri başlatmaktan ve iletmekten sorumlu. Bunların hasar görmesi ALS’nin ilk evrelerinde ortaya çıkar. Üst motor nöronlarını sağlıklı hale getirmek, ALS ve diğer motor nöron hastalıkları için çok önemli. Şimdilik bu hastaların durumlarını düzeltecek herhangi bir tedavi seçeneği yok. Northwestern Üniversitesi kimya profesörü Richard B. Silverman ile yaptığımız çalışmada beyinde ölen nöronları iyileştiren bir kimyasal madde bulduk. NU-9 adını verdiğimiz bu kimyasal, hayvanlar üzerinde olumlu sonuç verdi, hem mitokondriye (hücrenin enerji santralı) hem de endoplasmik retikulum (hücrenin protein üreticisi) sağlığına kavuşmaya başladı ve böylece nöronlarda iyileşme görüldü. Üst motor nöronlarında hücre gövdesi genişledi ve sinir hücrelerinin uzantısı olan delikler kaybolmaya başladı. 60 günlük bir NU-9 tedavisinden sonra hastalıklı nöronlar sağlıklı kontrol nöronlarına benzemeye başladı. Klinik çalışmalara bir an önce geçmek istiyoruz, insan üzerinde de olumlu sonuç alınıp bu madde ilaca dönüştüğünde hedeflediğimiz gibi ALS hastalarının sağlıklarına kavuşmaya başlayacağını düşünüyoruz.” dedi. 
2015 yılında ‘International Innovation’ dergisi tarafından, ‘EN İYİ BULUŞ YAPAN10 BİLİM İNSANINDAN bilim insanından biri olarak gösterilen Doç. Dr.
Hande ÖZDİNLER

Boğaziçi Üniversite’sinde moleküler biyoloji okuduktan sonra yine Boğaziçi’nde genetik biyoteknoloji üzerine yüksek lisans yapmış ve yaptığı bilimsel çalışmalar sonucu  kendisine Harvard Center for Nervous System Repair (Harvard Sinir Sistemi Onarım Merkezi) ödülünü getirmiştir..