DÜNYA
Giriş Tarihi : 24-02-2022 14:50   Güncelleme : 24-02-2022 14:50

Ukrayna Devlet Başkanı Zelelensky'den halka;  "Gerekirse Kan Dökülecek, Herkesi Orduya Çağırıyorum, Direnin" Çağrısı. 

kiev ukraına

Ukrayna Devlet Başkanı Zelelensky'den halka;  

 

Rusya’nın işgale başlamasının ardından Rusya ile diplomatik ilişkileri kestiklerini duyuran Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy,Ordu ağır saldırılarla karşı karşıya" , ölü ve yaralı sayısının arttı. Ordu arasında yaralılar var, kanınıza ihtiyacımız olacak, gerekirse kan dökülecek" dediği basın açıklamasında halkı direnmeye ve orduya katılmaya çağırdı.

Zelenskiy basın açıklamasında, konuyla ilgili, şu açıklamalarda bulundu:

Tüm vatandaşlarımıza, medyaya, Ukrayna medyasına sesleniyorum, bilgilerimizi yayalım. Ordumuz nasıl mücadele ediyor lütfen yayalım... Ordumuzun halkın, medyanın, kamunun desteğine ihtiyacı var. Ordumuz güçlü kişilerden oluşuyor. Halkımız güçlü, ordumuzu desteklememiz gerekiyor. Ordu ağır saldırılarla karşı karşıya... Donbas bölgesinde, kuzeyde, doğuda ve güneyde... Düşman, bize zarar vermeye çalışıyor, yaralılar ve ölüler artıyor.

“Ukraynalıları orduya katılmaya çağırıyorum”

Ukrayna hava saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Ulusal dayanışma bizim ana desteğimiz. Ancak bence yalnızca bu değil, biz savunma silahları kullanıyoruz. Kendi egemenliğimizi savunabilmek için...

Ukraynanın her vatandaşı halkımızın geleceğini belirletecek. Ordu deneyimi olan herkes ordumuza katılabilir. Ukraynalıları orduya katılmaya çağırıyorum. Eski askerleri de orduya katılmayı çağırıyorum.

Ordu arasında yaralılar var, kanınıza ihtiyacımız olacak, gerekirse kan dökülecek.  Her şirketin, işletmecinin de geleceği belirleme durumu söz konusu olacak. Toplumumuz için çalışalım. Tüm çalışanların hizmetlere ihtiyacı olacak.

Ukrayna bankaları ve milli banka gerekli rezervlere sahip, ülkemizin finansal kaynaklarını koruyabilmek için her şey, Ukrayna'nın savunması için ve aynı zamanda halkımızın çıkarı için gerçekleştirilecek.

“Devletinizi savunmak için hazır olun”

Ukrayna'yı destekleyenlere teşekkür ediyorum.  Şu an hepimiz harika bir ülkenin vatandaşlarıyız. Özgürlüğümüzü birlikte savunacağız. Devletinizi savunmak için hazır olun
Ukrayna'nın güvenlik konseyi, ülkemizin savunmasına katkıda bulunacak herkes üzerinde yaptırımları kaldırma kararı verdi. Bu sabah tarihe yazıldı, tarihe geçti.

Farkı bir tarih bizim için ve Rusya için... Biz, Rusya ile diplomatik ilişkilerimizde sıkıntı olduğunu gördük. Moskova'da ne düşünülürse düşünülsün Ukrayna'ya göre bağımsızlık ve topraklarımızda yaşama hakkı bizim için en yüksek değerdir.

Rusya, devletimize saldırdı. Son derece yanlış bir biçimde yaptı bunu. Bugünden itibaren, bu Almanya'nın 2. Dünya Savaşında yaptıklarına bile benzemiyor. Rusya kötücül olarak anılacak. Rusya halkının bir seçim yapması gerekiyor hangi yolu izleyecekler... Rusya'daki herkes dışarı çıkıp bu savaşa karşı sesini yükseltebilir. Hem Rusya'da bulunan Ukrayna vatandaşlarına ve hem de Ruslara ayrı ayrı seslenmek istiyorum. Biliyorum sizin TV kanallarınızda gösterilmiyor bu, her şeye erişiminiz yok sosyal medyada da..."