GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-07-2021 16:50   Güncelleme : 23-07-2021 17:35

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Yıldırım BengüTürk Tv'de açıklamalarda bulundu

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, BengüTürk Tv’de Cem Açıkgöz’ün konuğu oldu. Genel Başkan Yıldırım Ülkü Ocaklarının faaliyetlerini anlatırken, pandemi sürecinde devam eden dijital eğitimlere ve yapılan çevrim içi deneme sınavlarına da değindi.

Ülkü Ocakları Genel Başkanı Yıldırım BengüTürk Tv'de açıklamalarda bulundu

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım BengüTürk Tv'de Cem Açıkgöz'ün konuğu oldu. Yıldırım Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı'nın projeleri, pandemi süreci planlamaları, eğitim ve kültür sanat faaliyetlerine yönelik çeşitli konularda açıklamalar yaptı. 

ONLİNE SİSTEM İLE YENİ PROJELER HAYATA GEÇİRDİK 

Ülkü Ocaklarının pandemi sürecindeki faaliyetlerine özellikle değinen Genel Başkan Yıldırım, Bilgi Ocakta platformunun çok sayıda katılımcıyla yoğun ilgi gördüğünü belirterek, “Ülkü Ocakları olarak faaliyetlerimizi yürütürken, pandemi sürecini de göz önünde bulundurduk. Bugünleri avantaja dönüştürüp dijital platformlarda çalışmalar yürüterek, gençlere ulaşmak için çalışmalar yaptık. Ocaklarımızda 100 kişiyle yapabildiğimiz programları çevrim içi ortamlarda yüzlerce katılımcıyla yürüttük. İl ve İlçe Ocaklarımız seminer takvimleriyle uyum içerisinde video konferans yoluyla seminer faaliyetlerini gerçekleştirdi. BilgiOcakta, Kur’an Ocakta modülü ve yapay zekâ destekli ODAK2023 yazılımlarımız ile Türk gençliğinin ilgisini çekerek, çok sayıda katılımcıya ulaşmamızı sağladı. Gençlerimizden çok güzel geri dönüşler aldık, her alanda kullanılabilen bu vizyoner çalışmalarımız sayesinde; dışarıda, okulda, iş yerinde, ev ortamında Türk gençliği bu bilgi serüvenine dâhil olabildi” ifadelerini kullandı.

TÜRK BÜYÜKLERİMİZİ HİKAYELEŞTİRDİK

Milli manevi değerleri, kültür ve töreleri öğrenmeleri için Ülkü Ocaklarının çok önemli olduğunu söyleyen Genel Başkan Yıldırım, “İlk olarak onların Türk büyüklerimizi kavraması geçmişi ile geleceği arasında milli bir bağ kurabilmesi, tarihinden feyz alıp geleceğini ona göre şekillendirebilmesi adına, öncelikle Türk tarihimizden abide bir şahsiyet olan “Hayme Ana’dan öğütler” kitabını onlar için öğrenirken eğlenmeleri adına hikayeleştirdik.

Ailelerinden aldığımız dönüşler ve kendilerinin öğrenme istekleri bizlere ulaşınca gurur ve mutlulukla onlarla ilgilenmekten keyif aldık.

Sonrasında beş Türk büyüğünü hikaye şeklinde anlattık. İçeriği ise Türk tarihimizin kıymetli ve unutulmaz şahsiyetlerinden ilk kadın hükümdar Tomris Hatun, Babür İmparatorluğunun hükümdarı Babür Şah, Göktürk Devletinin kağanlarından Bilge Kaan, bir çok kuşatmayı ve haçlıları her seferinde yenen Sultan Baybars ve büyük Türk veziri Bilge Tonyukuk’tan oluştu.

Görme engelli ve dinleyerek öğrenmeyi seven çocuklarımız için de bu hikâye kitaplarımızı sesli hale getirdik. Bayramdan sonra da ikinci serisi çıkacak. Şimdi bu hikâye kitaplarımıza video animasyon çalışmaları başlattık çizgi film olarak yayınlayacağız. Gelecek nesillerimizin, geçmişini hatırla yâd etmesi bizim en büyük temennimiz” ifadelerini kullandı.

KUR'AN OCAKTA EĞİTİMLERİ DEVAM EDIYOR

 

Çevrim içi platformlarda devam eden Kur’an eğitimlerinden ve kutu oyunu Ocaktabul’u da anlatan Genel Başkan Yıldırım, “Kur’an eğitimlerimiz il ve ilçe ocaklarımızda fiziki ortamda mevcuttu, pandemi nedeniyle insan sağlığını riske atmamak adına bu eğitimimizi, dijital eğitim platformumuz BilgiOcakta’ya Kur’an Ocakta modülü olarak entegre ettik. Artık Kur’an-ı Kerim Elif-Ba eğitimini çevrim içi sistemle alabiliyorlar.

İletişim çağında yaşıyoruz fakat gençlerimizde bir iletişim sorunu var. Kendisini ifade etmekte eksik kalıyor, hitabeti ve kelime hazinesi zayıf, anne-babasıyla bile anlaşmakta zorluk çekiyor. Türk milletinin öz değerlerini daha da yakından tanıtmak ve geliştirici yönlerinden gençlerimizi faydalandırmak amacıyla tasarlamış olduğumuz eğlenirken öğreten OCAKTABUL; içerdiği 800 kelime ile Türk dünyasını, abide-i şahsiyetlerini ve kültürünü birebir aktarırken, gençlerimizin zorlanmış olduğu bu kendisini ifade etme ve kelime haznesi özelliklerini geliştirmeyi sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Son olarak tanıttıkları, anlayarak hızlı okuma programı ODAK2023’ü de anlatan Ülkü Ocakları Genel Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım, “Yeni bir çalışma planımız olan ‘değerler eğitimi’ni işin içine alıyoruz, ülkücü dosdoğru olur, yalandan riyadan uzak olur.

Bundan yola çıkarak çocukların; kişisel gelişiminin akıl ve mantık çerçevesinde, yalandan uzak bir dille geleceğe kazandırılmasını hedefliyoruz.

Hikaye yarışması yapacağız, bu minvalde arasından seçilenler ODAK2023 Okuduğunu Anlama ve Hızlı Okuma metinlerine dahil edilecek ve ODAK2023 eğitim sürecinde değerler eğitimini ayrıca aşılamış olacağız. Geleceğin güçlü Türkiyesinin bu teknikler ile birlikte güçlü kadrolar halinde başarı sağlamasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.