EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-09-2021 13:24   Güncelleme : 19-09-2021 14:23

Ülkü Ocakları Permakültür eğitimleri yoğun katılımla başladı

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından oluşturulan ve suda sürdürülebilir tarım projesi hedeflenen Permakültür eğitimleri başladı. Permakültür eğitimlerine yoğun katılımın gerçekleştiği gözlendi.

Ülkü Ocakları Permakültür eğitimleri yoğun katılımla başladı

PERMAKÜLTÜR PROJESİ EĞİTİMLERİ BAŞLADI 

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından suda sürdürülebilir tarım projesi ile hedeflenen ve evlerde sistemli bir tarım oluşturma gelişimini hedefleyen Ülkü Ocakları oluşturdukları Permakültür projsinin başladığını duyurdu. Permakültür projesine yoğun bir katılım oluşurken kamuoyunda, Türkiye'nin tarım devi olma konusunda önemli bir proje katkısı olacağı yönünde görüş belirtildi. İlk eğitimler online olarak zoom üzerinden yapılırken katılımcılara yoğun bir bilgilendirme tanıtımı yapıldı

PERMAKÜLTÜR PROJESİ NEDİR? 

"Sürdürülebilir bir yaşam için sürdürülebilir tarım"

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından geliştirilen Permakültür projesi, 

doğal ekosistemlerin çeşitliliğine, istikrarına ve esnekliğine sahip olan tarımsal olarak üretken ekosistemlerin bilinçli tasarımı ve bakımlarının sağlanmasıdır. Üzerinde yaşayan insanlar ile arazinin, gıda, enerji, barınak ve diğer maddi ve manevi ihtiyaçları sürdürülebilir bir şekilde karşılayan ahenkli bütünleşmeleridir. Sürdürülebilir tarım olmaksızın istikrarlı bir sosyal düzen mümkün değildir. Zira adından da anlaşılacağı üzere permakültür, tanım olarak İngilizce "permanent” (kalıcı) ve "agriculture” (tarım) kelimelerinin birleşmesinden Oluşuyor.

Permakültür tasarımı, kavramsal, maddi ve stratejik bileşenleri tüm canlıların yararına çalışan bir model içinde bir araya getiren bir sistemdir. Permakültür'ün arkasındaki, doğaya aykırı olmaktan ziyade onunla birlikte çalışma, uzun süreli düşüncesizce hareket etmekten ziyade uzun süreli özenli gözlem yapma, sistemlerin sadece bir ürününün peşinde koşmaktan ziyade onlara bütün işlevleriyle bakma ve sistemlerin kendi evrimlerinin gerçekleşmesine izin verme felsefesidir.