SİYASET
Giriş Tarihi : 24-08-2021 12:34   Güncelleme : 24-08-2021 17:26

Yalan habere aldanan İP-CHP'den ses çıkmadı

İngiliz Gazetesi BBC, yaptığı Afganistan haberi ile Türkiye gündemine geldi. Gazete, Türkiye'de Afgan mülteciler için toplama merkezi kurulacağını iddia etmişti. Ancak haber, 24 saat içerisinde BBC tarafından yalanlandı. Bu haberi dillerine dolayan Kemal Kılıçdaroğlu ve Meral Akşener dut yemiş bülbüle döndü, tek kelime etmedi.

Yalan habere aldanan İP-CHP'den ses çıkmadı

 

Afgan mülteci haberini yapan BBC Türkçe özür dileyip haberini çekti. Ama yalan haber üzerine açıklama yapan Akşener ve Kılıçdaroğlu'ndan tek bir açıklama gelmedi.

BBC HABERİ YALANLADI AMA HABERE İNANAN KILIÇDAROĞLU VE AKŞENER'DEN AÇIKLAMA GELMEDİ 

İngiliz gazetesi BBC Türkiye'de Afganistan mülteciler için toplama merkezi kurulacağı iddiası ile gündeme gelmişti. Gazateden dakikalar sonra ise kaos ve karalama algısından beslenen muhalefetten ses geldi. Yapılan bu yalan haber üzerinden hükümeti ve devleti kötüleyen Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu'ndan ise herhangi bir açıklama gelmedi. 

PEKİ NE OLMUŞTU?

İngiltere dışişleri Bakanlığı Afgan mülteciler için dışardaki merkezlerinde bir dizi sığınma kampı kurulabileceğini ifade etmişti. İngiltere'nin önemli gazateleri The Sun Gurdian ve BBC Wallec'ın makalesinde yola çıkarak haber oluşumu içine girdi. Özellikle BBC Türkçe bir haber yaparak söz konusu kampın Türkiye'de kurulacağını iddia etti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VE İLETİŞİM BAŞKANLIĞI SÖZ KONUSU DAHİ OLAMAZ 

İletişim Başkanlığı ve İletişim Başkanı Altun konu ile ilgili açıklama yaparak İngiltere'de çıkan iddialar da Türkiye ibaresi yer almamaktadır. Söz konusu haberler algı oluşturma çabasından başka birşey değildir. Aklı selim bir iletişim kaynağı bulunmamaktadır ifadeleri ile açıklamalarda bulunmuştu.

Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada İngiltere'den henüz böyle bir talep gelmedi gelse bile kabul edeceğimiz bir durum ve ortam bulunmamaktadır. Türkiye mültecilerin merkezi değildir ifadeleri ile açıklamalarda bulunmuştu. 

İP-CHP İKİLİSİ YABANCI KAYNAKLI KARALAMA HABERLERİNDE BAŞROL OYNADI 

Söz konusu yalann iddia ve haber üzerine jet hızıyla açıklamalarda bulunan Meral Akşener ve Kemal Kılıçdaroğlu yalan iddialar altında karalama kampanyasına ortak olmalarına rağmen özür haberinden sonra bir açıklamada bulunmadılar.