EKONOMİ
Giriş Tarihi : 30-05-2022 11:53   Güncelleme : 30-05-2022 11:57

Yeni E- Ticaret Yasası'yla Turkcorn' ların Gelişmesi Sağlanacak..

Yeni E- Ticaret Yasası'yla Turkcorn' ların Gelişmesi Sağlanacak..

 

Kısa süre içerisinde Meclis'e sunulacak olan  e-ticaret düzenlemesinde son aşamaya gelindi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan "e-ticaret" düzenlemesine göre; Küçük e-ticaret firmaları desteklenerek sektördeki yabancı tekeli kırılacak ve bazı ürün gruplarının satışına da sınırlamalar getirilecek.

Çin, ABD ve Güney Koreli şirketlere ait Sektördeki 5 büyük oyuncunun tamamı ya da büyük orandaki hissesinin olmasının rekabetçiliği ortadan kaldırması sağlanacak.

Yeni e-ticaret düzenlemesine göre; Bazı ürün gruplarının satışına yasak getirilerek esnafın korunması sağlanacak.E-ticaret sektörünün  daha düzenli işlemesi ve büyümesi  için de hileli ve sahte ürün satanlara ağır cezalar uygulanacak. 
Düzenleme kapsamında, rakiplerini dışlayıcı şekilde tanıtım faaliyetlerinde bulunanlar  ve  e-ticaret pazar yerlerinin elde ettiği verileri kullanarak bünyesindeki satıcılarla haksız rekabet edenler engellenecek. E-ticaret pazar yerleri kendini haksız şekilde sıralamada ön plana çıkaramayacak ve satıcılar arasında ayrım gözetemeyecek. Söz konusu düzenlemelere uygunluk göstermeyen kurumlar için de ağır para cezaları kesilecek.

Turcorn’ların doğması sağlanması amaçlanan bu yeni düzenlemeyle ayrıca sektörde mevcutta bulunan yabancı hakimiyeti kırılacak. Bunun için sektöre yeni adım atacak yerli firmalara hibe, kredi kolaylığı ve teşvik gibi mekanizmalar da iletilecek.