DÜNYA
Giriş Tarihi : 31-08-2021 16:05   Güncelleme : 31-08-2021 16:11

Yunanistan, Pontus Rum çetelerini kahraman ilan edip, anıt dikti

Türkiye 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı coşkuyla kutlarken, Yunanistan Karadeniz’de 1914-1923 yılları arasında barınan Pontusçu Rum çetelerini kahraman ilan etti, ilk kez anıları için anıt dikti.

Yunanistan, Pontus Rum çetelerini kahraman ilan edip, anıt dikti

Kesriye (Kastoria) Belediyesi, Pontus Rum Devleti kurmak amacıyla Karadeniz’de isyan çıkaran ve Türklere karşı silahlanan Pontusçu Rum çetelerini onurlandırmak üzere bir anıt yaptı ve anıtın açılışı dün düzenlenen törenle gerçekleştirildi. Anıtın açılışına  Yeni Demokrasi (Nea Dimokratia) Partisi Milletvekili Zisis Tzikalagias, Kesriye (Kastoria) Belediye Başkanı Giannis Korentidis, Kesriye Bölge Vali Yardımcısı Dimitris Savvopoulos, Kastoria Bölgesi Pontus Teşkilatı Başkanı Giannis Amarantidis katılarak kısa konuşma yaptı.

RUM ÇETECİLERİN KAHRAMAN İLAN EDİLDİ

Anıt, 1914-1923 yılları arasında Pontusçu Rum çetecilerin Ünye (İnoi) kahramanlarının anısına yapıldı. Yunanistan’da bu konuda ilk kezk bir anıtın dikildiği belirtildi.  Bu güne kadar Yunanistan genelinde sözde “Pontus Soykırımı” anıtları dikilirdi, ancak ilk kez Pontusçu silahlı Rum çeteciler kahraman olarak ilan edildi ve anılarına yönelik bir anıt yapılmış oldu.

Anıtın, Batı Makedonia Üniversitesi’nden emekli Profesör ve Yazar Efstathios Pelagidis’in önerisi üzerine, Kesriye (Kastorya) Belediyesi’ne bağlı İnoi Muhtarlığı tarafından yaptırıldığı açıklandı.

KARADENİZ'DE PONTUS RUM AYAKLANMASI

Pontus Ayaklanması, Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Kuzey Anadolu'da bağımsız bir Pontus Rum Devleti kurmak amacıyla çıkarılan ayaklanma (1920-1923). 1904'te kurulan Pontus Rum Cemiyeti ile Mukaddes Anadolu Rum Cemiyeti; I. Dünya Savaşı sonunda Batum'dan İnebolu'ya kadar uzanan Kastamonu, Çankırı, Yozgat, Sivas, Tokat, Amasya, Çorum, Gümüşhane ve Erzincan'ın bir kısım toprakları üzerinde bir Rum devleti kurmak için faaliyete geçtiler. Pontusçular, I. Dünya Savaşı sırasında Doğu Anadolu'ya giren ve daha sonra geri çekilen Rus ordularının bıraktığı silahlarla donatılıp İngilizlerden ve Yunanlardan silah yardımı gördüler. Yunanistan'dan gelen gönüllülerin de katılımıyla Pontus Çetecilerinin sayısı 25.000'i buldu. Topal Osman ve silah arkadaşlarının asilerle yaptıkları çarpışmalarda 2.500 tüfek, 1.200.000 mermi ele geçirildi. 11.188 çeteci öldürüldü. 1923'te bölgedeki Rumlar Anadolu'dan çıkarılarak, Pontus Devleti kurma çalışmalarına devam etmeleri önlendi.