GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-06-2022 13:18   Güncelleme : 02-06-2022 13:22

YUNANİSTAN'IN EGE'DE "YÜZEN DUVAR PLANI"

Denizlerde iki ve üç boyutlu derin sismik araştırmalar yapan petrol ve doğal gaz gemisi Oruç Reis, Yunanistan'a korku saldı.

YUNANİSTAN'IN EGE'DE

Yunan Ta Nea Gazetesi bu korku sebebiyle  oluşturulan ve 2021-2034 yıllarını kapsayan 13 yıllık plandan bahsetti

Ta Nea Gazetesi'nin Yunanistan'ın eski Genelkurmay Başkanı'nın bir açıklamasına dayandırdığı iddiasına göre; Ege Denizi'nde Yunan donanmasının en kuzeyden en güneye kadar uzanmasını öngören planda Yunan savaş gemilerinden "Yüzen Duvar"  olarak bahsedildi. 

Gazetenin haberine göre; Ege Denizi'nin tamamını  kapsadığı belirtilen bu planda Yunanistan' ın donamasına ait mevcut birimler ile sipariş edilmiş ve teslimatı beklenen birimler olmak üzere, 12 savaş gemisiyle bu duvarı örmeyi hedeflediği bilgisine yer verildi.

Eski Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros'un “Türklerle Meis Adası yakınında bir kriz patlarsa, sadece o bölge ile sınırlı kalmaz, bütün Ege'de her yere yayılacak.” ifadelerini destekleyen bu iddialara göre, Yunanistan'ın nihai hedefinin 2030 olduğu vurgulandı.
Haberde ayrıca, konuyla ilgili, şu detaylara yer verildi:

Yunan Deniz Kuvvetlerinde şu anda 9 tane 40 yıllık 'S' tipi ve 4 adet 30 yıllık 'Meko' tipi fırkateyn var. Bunun yanı sıra Yunanistan'ın 3 ya da 4 tane korvet tipi savaş gemisi siparişi için Fransa, İngiltere ve İtalya'dan yapılan teklifleri incelediği de bilinenler arasında. Fransa'dan ise aldığı 3 milyar avroluk 3 tane 'Belharra' tipi fırkateynleri 2026'da teslim alınacak"