DÜNYA
Giriş Tarihi : 23-02-2022 16:10   Güncelleme : 23-02-2022 16:10

Yurtdışından Yayın Yapan "Tetikçi Medya" ya 72 Saat Süre

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) bugün yaptığı toplantıda alınan kararla, DW Türkçe, Euronews Türkçe ve Amerika’nın Sesi haber sitelerine lisans başvurusu yapması için 72 saat süre tanıdı ve bu sürede başvurmayanların erişimleri engelleneceğini duyurdu.

Yurtdışından Yayın Yapan

RTÜK'te alınan bu karar gereğince;
Yabancı medyanın denetim ve düzenlemeden uzak bir şekilde ülkemizde top koşturma döneminin  sona ereceği yorumları yapılırken, 

RTÜK'ün lisans başvurusu için 72 saat süre tanıdığı Deutsche Welle (DW), başvuruda bulunmayacağını ve "Türk mahkemeleri nezdinde dava açacağını" duyurdu. 

DW Türkçe'nin Twitter hesabından Genel Müdürü Peter Limbourg, "Sansür olasılığını açık hale getirir. Buna karşı çıkacağız" duyurusunu yaptı. 

Amerika'nın Sesi (VOA)' da konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada: “Türk hükümeti internet sitelerimizi resmi olarak engellerse, VOA, Türkçe konuşan hedef kitlesinin mevcut tüm yöntemleri kullanarak ücretsiz ve açık internete erişimini sürdürmesini sağlamak için her türlü çabayı gösterecektir’’ denildi. 

 Ancak  2018 yılı Mart ayında çıkan kanuni düzenleme ve daha sonra 1 Ağustos 2019’da Resmi Gazete’de yayınlanan genişletilmiş ‘‘Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’’ RTÜK’e internet ortamını denetleme yetkisi veriyor.